V Davosu se dnes diskutuje o obchodu a nebezpečí protekcionismu

31.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Davos 31. ledna (ČTK) - Světoví politici a podnikatelé dnes na Světovém ekonomickém fóru v Davosu diskutují hlavně o tom, jak čelit zvýšenému nebezpečí obchodního protekcionismu. Aktivní jsou v Davosu i obchodní vyjednavači, kteří se zde zabývají možnostmi oživení globální obchodní dohody. Ta je stále více považována za nástroj nezbytný pro odvrácení hrozby ochranářství, kterou zvýšila nynější finanční krize a hluboká ekonomická recese.

Před ochranářskými tendencemi varoval již v pátek britský premiér Gordon Brown a dnes na tato vyjádření navázal. Řekl, že potíže vyvolané finanční krizí nejsou důvodem pro opuštění volného obchodu a mezinárodní spolupráce. "Není to jako ve 30. letech. Svět může postupovat společně," prohlásil Brown.

Před vzmáhajícím se protekcionismem, který se nyní projevuje zejména v plánech nové americké vlády, varoval v Davosu rovněž japonský premiér Taró Aso, brazilský ministr zahraničí Celso Amorim nebo kanadský ministr financí Jim Flaherty. Dokonce i Christine Lagardeová, ministryně financí a hospodářství Francie, země známé silnými ochranářskými tendencemi, zdůraznila, že pomoc slábnoucímu průmyslu nesmí poškodit volný obchod.

Obavy politiků a podnikatelů z protekcionismu se nyní konkrétně týkají zejména kroků Washingtonu. Vláda prezidenta Baracka Obamy zahrnula do připravovaného plánu na oživení ekonomiky ustanovení "Buy America", které nařizuje využívat v projektech financovaných těmito penězi jen některé americké produkty. Vládne strach, že USA se uchýlí ke strategii, kterou uplatnily na počátku Velké hospodářské krize 30. let, kdy zvýšily cla na tisíce položek zahraničního zboží. To vyvolalo podobné kroky v celém světě, což celou krizi výrazně zostřilo a globálně rozšířilo.

Na okraji davoské schůzky se dnes scházejí ministři a obchodní vyjednávači zhruba dvacítky zemí. Budou jednat o tom, jak pokročit v takzvaném katarském kole jednání o liberalizaci světového obchodu, které se táhne bez výsledku již osm let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK