Jednání, která začala v katarské metropoli Dauhá před osmi lety, měla původně skončit již před více než čtyřmi lety. Blokují je však stále hlavně rozpory v otázce zemědělského obchodu mezi vyspělým a rozvojovým světem. Nová globální obchodní dohoda je nyní stále více považována za nástroj nezbytný pro odvrácení ochranářských tendencí, které vyvolala nynější finanční krize a hluboká ekonomická recese.
Před ochranářskými tendencemi varovala v Davosu v pátek a dnes řada předních politiků v čele s britským premiérem Gordonem Brownem. Velké obavy panují zejména z přístupu nové americké vlády prezidenta Baracka Obamy, která zahrnula do připravovaného plánu na oživení ekonomiky ustanovení o povinném nákupu americké produkce.
Podle ministrů shromážděných ve švýcarském letovisku je velmi pozitivní, že proti americkým ochranářským ustanovením "Buy America" se postavily velké americké podniky jako Caterpillar, které se bojí odvety v zahraničí proti své produkci. Úřadující obchodní zmocněnec USA Peter Allgeier dnes v Davosu agentuře Reuters sdělil, že USA pracují na tom, aby se při přípravě plánu na oživení ekonomiky nedostaly do rozporu s mezinárodními obchodními pravidly.
Za ochranářské tendence je kritizována i Evropská unie, která právě dnes uvalila na dovoz šroubů z Číny antidumpingová cla až 85 procent, poté co podobná cla uplatnila proti čínské obuvi a ocelovým prutům. EU také k nelibosti světových zemědělských vývozců nedávno obnovila subvence na export mléčných produktů a Indie zvýšila cla na dovoz oceli. To vše vyvolává vzpomínky na Velkou hospodářskou krizi 30. let, kdy po rozsáhlém zvýšení cel v USA následovaly podobné kroky po celém světě, což celou krizi výrazně zostřilo a globálně rozšířilo.
Švýcarská ministryně hospodářství Doris Leuthardová, která dnešní schůzku v Davosu hostila, uvedla, že ministři by se kvůli katarskému kolu mohli znovu sejít před summitem skupiny G20 plánovaným na 12. dubna. "Otevření trhů je to nejlepší, co můžeme v boji s krizí udělat," řekla.
Obchodní jednání jsou podle Leuthardové nyní v nadějné fázi. Optimismus po schůzce vyzařoval i z kanadského ministra obchodu Stockwella Daye. "Výrazně převažuje optimismus a silná touha, aby se něco udělalo. Z této schůzky vzešel impulz k pohybu vpřed," řekl Day.
Lídří G20, skupiny velkých průmyslových a rozvojových zemí, se na summitu v listopadu dohodli, že budou usilovat o průlom v jednání katarského kola a že nebudou budovat žádné nové obchodní bariéry. Generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy však minulý měsíc rozhodl, že rozpory jsou stále příliš velké na to, aby mohl svolat ministerské zasedání, kde by se celá dohoda rámcově sjednala.