Většina výrobců stavebnin čelí slabší poptávce; musí i propouštět

01.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. února (ČTK) - Většina tuzemských výrobců stavebnin čelí kvůli hospodářské krizi poklesu poptávky po svých výrobcích, někteří až o polovinu. Zájem o stavebniny přitom podle velké části firem bude během roku dále klesat. Některé společnosti posílají zaměstnance na nucenou dovolenou, jiné již dokonce propouštějí. Existují však také podniky, které krizi zatím nijak palčivě nepociťují, vyplývá z ankety ČTK mezi producenty stavebnin v jednotlivých krajích.

Kromě ekonomické krize producenty stavebnin trápí i chladnější zima, která brání stavební činnosti. Výrobci doufají, že stavební činnost s příchodem jara znovu vzroste. Spoléhají i na to, že propad na stavebním trhu zmírní veřejné investice do infrastruktury. Vliv krize podle řady z nich půjde určit až v dubnu či květnu, ale už teď je jasné, že nervozita na trhu ovlivňuje i chování spotřebitelů a bank. Řada velkých developerských projektů je zmrazená. Průmyslové objekty se staví minimálně, logistická centra vůbec.

"Suma negativních zpráv z médií za poslední dobu je obrovská. Může to ovlivnit chování spotřebitelů, čímž se krize dále prohlubuje," řekl Herbert Kraus, marketingový ředitel největšího českého výrobce keramických obkladů, plzeňské skupiny Lasselsberger. Jeho prodej se loni v ČR i v cizině propadl jen o jednotky procent vinou slabšího druhého pololetí.

"Letošní pokles se ukáže až po třech měsících," uvedl Kraus. Navíc začátek roku ovlivňuje počasí. Za letošek odhadl propad do deseti procent. Firma na krizi zareagovala rozšířením sortimentu o velmi levné druhy, které dříve tolik nedělala. V současné době prý nelze opomíjet žádný segment.

Snížení objemu produkce minimálně o deset procent očekává letos například společnost Lias Vintířov ze Sokolovska, jeden z největších domácích producentů lehkého stavebního materiálu.

Propad odbytu přinutil některé podniky již dokonce dočasně pozastavit výrobu a poslat většinu zaměstnanců domů se sníženým platem. Nepopulární krok musela učinit například Cihelna Chmeliště z Uhlířských Janovic, která vyrábí keramické zdící materiály. Stejný osud potkal i zaměstnance z Cihelny Kryry na Lounsku. Doma musela zůstat také asi stovka ze 460 pracovníků Prefy Brno.

Výrobce stavebních desek z umělého kamene firmu Technistone z Hradce Králové připravila krize o čtvrtinu tržeb. Podnik tak musel propustit pětinu zaměstnanců. Dílčímu propouštění se již nevyhnula společnost Zeolit Kladno, výrobce žáruvzdorného zdiva. V případě dalšího zhoršování situace nevyloučil propouštění například Dywidag Prefa z Lysé nad Labem, který je jedním z největších českých producentů prefabrikovaných betonových prvků.

Některé firmy však již musely dokonce uzavřít výrobu úplně. Výpověď tak dostalo například všech 79 zaměstnanců ostravského závodu finského výrobce stavebnin Ruukki.

Někteří hráči na trhu se spoléhají, že výrobu stavebnin dále potáhnou veřejné zakázky a dotace na výstavbu. Dopravní stavby tak stále táhnou výrobu například společnosti ŽPSV z Uherského Ostrohu, předního tuzemského výrobce betonových prefabrikátů.

Výjimkou však nejsou ani firmy, které zatím krizi nijak nepociťují. Například třinecké společnosti Obklady Klinker, která prodává a montuje cihly, se prý odbyt nezměnil. Na problémy způsobené krizí si nestěžuje ani největší tuzemský kamenolom Eurovia Lom Jakubčovice.

Propouštění a významnému omezování výroby se zatím v Česku vyhnuly společnosti Wienerberger a Heluz, přední producenti cihel v Česku. Naopak údajně nabírají další zaměstnance.

V klidu zatím zůstávají i podniky z Olomoucka. Obávají se však dalších měsíců. Až se totiž po letošní chladnější zimě stavební sezona rozjede naplno, ukáže se prý, jak na tom trh skutečně je.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK