ČEKIA: Většina firem v Česku je podkapitalizovaná

01.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. února (ČTK) - Společnosti s ručením omezeným, což je nejoblíbenější právní forma pro podnikání v ČR, mají v naprosté většině případů registrovaný kapitál pouze na úrovni zákonného minima. Většina českých firem tak je podkapitalizovaná, což může v době finanční krize způsobit jejich nestabilitu. Zároveň to přináší rizika i pro jejich obchodní partnery. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA).

Na 86 procent společností s ručením omezeným a 56 procent akciových společností má podle výpočtů ČEKIA registrovaný kapitál ve výši zákonného minima, tedy 100.000 či 200.000 Kč pro s.r.o. a jeden či dva miliony korun pro akciové společnosti. Většina kapitálu je tak soustředěna do poměrně malého počtu podnikatelských subjektů.

"Dokonce se často stává, že společnosti s ručením omezeným s registrovaným kapitálem v minimální zákonem požadované výši mají nyní dokonce negativní vlastní kapitál. Takto podkapitalizované firmy mohou obzvlášť v době finanční krize přinášet zvýšená rizika pro své obchodní partnery," uvedla analytička ČEKIA Petra Štěpánová.

Hospodářská komora již před vypuknutím krize vznesla obavy v souvislosti s připravovanou směrnicí EU, která umožnila založení firmy za jedno euro. Hlavním rizikem byla právě kreditibilita takto vzniklých subjektů. "Teď v době krize se ukazuje, že příliš nízký kapitál se stává Achillovou patou těchto podniků. V době růstu tyto podniky měly přirozeně navyšovat vlastní zdroje, zejména statutární fondy, fondy ze zisku a základní kapitál, které by jim nyní poskytly dostatečný polštář ke zmírnění dopadů finanční krize. Minimální kapitál snižuje serióznost firmy," řekl ČTK prezident komory Petr Kužel

"Připadá mi to stejné, jako kdybych si vzal modelku a chtěl od ní, aby mi vařila. Prostě takové jsou zákonitosti, karty jsou takto rozloženy, vše je jasné, předem známé a je třeba s tím počítat již při uzavírání obchodu," míní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Osobně vidí větší problém spíše v druhotné platební neschopnosti. "Projede to celým sektorem, nikoliv jenom s.r.o. podniky," poznamenal.

ČEKIA koncem roku ve svých databázích evidovala 301.386 firem, z toho 278.829 (92,5 procenta) společností s ručením omezeným a 22.557 (7,5 procenta) akciových společností. Společnosti s ručením omezeným jsou nejoblíbenější právní formou pro podnikání v ČR zejména kvůli jednoduchosti a nízké kapitálové náročnosti při založení, upozornila Štěpánová.

Průměrný registrovaný kapitál na jednu s.r.o. dosahuje 2,4 milionu korun, tedy téměř dvanáctkrát více, než je zákonné minimum. V případě akciových společností je průměrný registrovaný kapitál dokonce 36násobně vyšší. Akciové společnosti investoři zpravidla používají na kapitálově náročnější projekty, což také potvrzuje fakt, že průměrný registrovaný kapitál akciové společnosti je více než 30krát vyšší než u společností s ručením omezeným, dodala Štěpánová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK