Analytici u českých firem nečekají propad vyplácených dividend

01.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. února (ČTK) - České firmy obchodované na pražské burze by podle analytiků letos měly v součtu vyplácet akcionářům dividendy ve zhruba stejné výši jako loni. Rekordní propad dividend, který kvůli finanční krizi a hospodářské recesi vykazují největší světové firmy, by se jich tak týkat neměl. Dividendovými stálicemi tuzemského trhu by měly být hlavně společnosti ČEZ a Telefónica O2, vyplynulo z ankety ČTK.

Finanční trhy jsou v současnosti svědkem největšího poklesu vyplácených dividend za posledních 50 let, přičemž významnou roli v tomto ohledu hrají Spojené státy. V letošním roce v indexu S&P 500 oznámilo redukci sedm společností, čímž připravily akcionáře o přibližně 12 miliard dolarů, oznámila agentura AP.

"Myslím si, že české firmy se budou snažit udržet dividendy na co nejvyšší úrovni. Otázkou je, co jim dovolí jejich finanční situace," uvedl Dušan Jalový z UniCredit Bank.

Trh spoléhá hlavně na státem vlastněnou energetickou skupinu ČEZ, která naposledy rozdělila na dividendách 60 procent čistého zisku, což v přepočtu činilo 40 korun na akcii. Za loňský rok by měl čistý zisk ČEZ opět překonat rekord a letošní dividenda by mohla činit až 50 korun na akcii. "Stát nechá asi vyplatit dividendy v podobném procentním poměru jako loni s ohledem na finanční krizi a potřebu financí," mínil Radim Kramule z České spořitelny.

Předpokládaných 50 korun na akcii by znovu měl vyplácet i operátor Telefónica O2. "Telefónica O2 je dividendová akcie. Její mateřská společnost taky bude tlačit na maximální výplatu," uvedl Kramule. Josef Němý z Komerční banky navíc očekával od firem ČEZ a Telefónica O2 stabilní dividendu i z letošního hospodaření, tedy vyplácených v roce 2010.

Vyšší nebo stejnou dividendu by mohly letos vyplatit i Erste Group Bank a Komerční banka, textilní společnost Pegas Nonwovens, pojišťovací skupina Vienna Insurance Group nebo výrobce léčiv Zentiva. U bank je ovšem určité riziko případného omezení dividend. "Banky odepisují nekvalitní aktiva a také vzhledem k očekávání vyššího nesplácení úvěrů a půjček budou muset navyšovat rezervy," varoval bankovní analytik, který si nepřál být jmenován.

Výrazný pokles dividend zatím analytici očekávají jen u tabákové firmy Philip Morris a petrochemického holdingu Unipetrol, který loni vyplatil dividendu po řadě let. Otázkou je pak dividendová politika po třech loňských čtvrtletích ztrátového developera Orco.

Dividendové akcie jsou podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla v současné turbulentní době na finančních trzích možnou volbou pro investory. Dividendový výnos u akcií již převyšuje dluhopisové výnosy, což je unikátní jev neviděný polovinu století. ČEZ má dividendový výnos 5,3 procenta, zatímco výnos desetiletého českého dluhopisu činí 4,1 procenta. "Namixování těchto dvou instrumentů zdá se mi v dnešní době to nejlepší, co mohu udělat a doporučit," shrnul Michl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK