...světové recese vybírali méně riskantní aktiva.
Údaje z minulého týdne o čím dál horší situaci na trhu práce a rychle ustupující inflaci v eurozóně vedly některé hráče na trhu k přehodnocení výhledu na snižování úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB). Tento týden nicméně ECB podle průzkumu Reuters pravděpodobně ještě ponechá sazby beze změny.
Obavy ze skomírání globální ekonomiky trápily také měny se stále vyššími výnosy jako australský či novozélandský dolar. Druhý uvedený v pondělí spadl kvůli vysoké averzi k riziku na osmileté minimum vůči jenu <NZDJPY=>.
"Jedním z faktorů, který stojí za slabostí eura, jsou měnící se očekávání ohledně sazeb," řekl Tomoko Fujii, šéf pro strategii z Bank of America v Tokiu.
"Všechny ty údaje nám říkají, že v několika příštích měsících bude zřejmě třeba agresivně snižovat sazby - ačkoli to ještě být nemusí nutně tento týden."
Zpřesněný průzkum agentury Reuters v pondělí ukázal, že průmyslová aktivita eurozóny v lednu sice zmírnila pokles, celkově však oslabovala již osmý měsíc v řadě a zůstala hluboko v teritoriu recese [ID:nSCH232543].
Obdobný průzkum mezi nákupními manažery ve Spojených státech (ISM) za leden vyjde v 16:00 SEČ, přičemž analytici očekávají prohloubení poklesu aktivity na 32,6 z prosincových 32,9 bodu.
Euro v 11:00 ztrácelo 0,3 procenta na 1,2730 dolaru <EUR=>, když předtím sklouzlo až na 1,2707, nejnižší úroveň od začátku prosince. Vůči japonské měně klesalo o 1,6 procenta na 113,25 jenu <EURJPY=>.
Dolar oslaboval proti pátečnímu závěru o 1,1 procenta na 89,00 jenu <JPY=>. Předběžné údaje v pátek ukázaly, že americká ekonomika se ve čtvrtém kvartálu smrštila o 3,8 procenta, nejvíce za 27 let.
[TOKIO/Reuters/Finance.cz]