Rodinám, které normy nesplní, by měl naskočit nový poplatek k pravidelné dani z jejich domu. Výši platby Bursík zatím nesdělil. Jeho úřad návrh nového zákona o ochraně ovzduší teprve chystá rozeslat ostatním ministerstvům k připomínkám. Pak o návrhu bude ještě jednat vláda a parlament.
Ministr uvedl, že nový zákon o ochraně ovzduší neznamená úplný zákaz uhlí pro vytápění domácností. "Ale současné kotle s účinností okolo 40 procent se do nových limitů nevejdou. Možná se tam vejdou nejmodernější uhelné kotle. A vejdou se tam kotle na biomasu," uvedl Bursík.
Chystaný zákon počítá s tím, že domácnosti si budou muset nechat dělat pravidelné revize svých kotlů, která obvykle vyjde na tisíc až dva tisíce korun. "Revize jsou naprosto běžné v západní Evropě. Je nutné si nechat seřídit kotel, změřit emise," tvrdí Bursík. "Tomu, kdo současně s úhradou daně z nemovitosti nepředloží potvrzení o revizi kotle, automaticky naběhne příplatek, že nesplňuje emisní limit," dodal.
Ministerstvo životního prostředí zvažovalo údajně několik variant, jak vymoci to, aby lidé skutečně od ledna 2014 plnili ekologické limity při vytápění domů. Jednou z nich byl místní poplatek, který by vybírala obec. Nakonec se jeho úřad rozhodl pro zvýšení daně z nemovitosti. Také proto, že pokládá toto řešení za administrativně nejméně náročné.
MŽP chce ovšem zároveň majitelům domů poskytnout miliardy korun na zateplování a změnu vytápění. Bursík chce, aby se státní dotace daly kombinovat s výhodnými úvěry od bank. Velkorysý program hodlá ministerstvo odstartovat v dubnu, přičemž zatím počítá s částkou deset miliard korun.
"Bude to největší dotační program, který tu byl," řekl serveru Bursík. Podle něj nebude pro zájemce administrativně náročný; i tak si Bursík ale není zcela jistý, jak velký bude o program úspory energie skutečně zájem.