...prosinec
*KDY: 9.února (inflace), 11.února (průmysl)
*Inflace se podle analytiků sesune pod dolní hranici cílového koridoru České národní banky, průmyslová produkce zřejmě ukáže další dvouciferný propad
(přidává souvislosti, komentáře analytiků)
Mirka Krůfová
Inflace zřejmě v lednu meziročně zpomalila na 1,7 procenta, a dostala se tak pod dolní hranici cílového koridoru České národní banky. To může posílit argumenty pro další razantní uvolnění úrokových sazeb, ukázal v úterý průzkum Reuters.
Průmyslová výroba za prosinec podle analytiků klesla o 11 procent, a navázala tak na šokující 17procentní propad za listopad s tím, jak na českou ekonomiku plně doléhá ochlazení poptávky na klíčových západních trzích sužovaných recesí.
Pokud se potvrdí předpověď 14 oslovených analytiků o propadu inflace bezmála o polovinu z prosincových 3,6 procenta, znamenalo by to nejpomalejší růst cen od února roku 2007.
Centrální banka cíluje meziroční inflaci na úrovni 3 procent s tolerancí jednoho procentního bodu oběma směry, ale růst spotřebitelských cen může podle analytiků dále razantně zpomalit kvůli slábnoucí poptávce a levnějším komoditám.
"Každá další informace z ekonomiky v poslední době posiluje pravděpodobnost deflace," uvedl analytik Tomáš Vlk z Patrie Finance.
PRŮMYSLU CHYBÍ ODBYT
Potíže domácího průmyslu potvrdily v posledních týdnech údaje o prudkém úbytku zakázek a propadu exportu. Pondělní index nákupních manažerů PMI ukázal propad na rekordní minimum a současně pokles důvěry v průmyslovém sektoru sedmý měsíc v řadě [ID:nKOR230747].
Ministr financí Miroslav Kalousek v pondělí poprvé připustil, že by se výkonnost české ekonomiky mohla letos snížit, i když za nejpravděpodobnější variantu označil malý růst těsně nad nulou.
"Když se podíváte na silný pokles eurozóny, potom Česká republika samozřejmě může jít do negativního teritoria, stejně jako zbytek střední Evropy," uvedla Raffaella Tenconi, ekonomka Wood & Company.
Ekonomice na druhou stranu pomáhá razantní snižování úrokových sazeb v posledních měsících a současně prudké oslabení koruny <EURCZK=>, jež odepsala již 18,7 procenta z rekordních hodnot vůči euru z poloviny loňského roku.
Slabší kurs koruny ale zatím centrální bankéře netrápí, i když podle některých může být případné výraznější oslabení limitujícím faktorem při uvolňování úrokových sazeb v budoucnu.
Většina analytiků očekává, že ČNB na nejbližším měnovém zasedání 5.února srazí úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1,75 procenta, a vyrovná tak historické minimum z roku 2005.
ČNB od srpna srazila úroky již celkem o 150 bazických bodů na 2,25 procenta.
PRO TABULKU ODHADŮ DAT ZVEŘEJŇOVANÝCH TENTO MĚSÍC KLIKNĚTE NA [ID:nKOR328360].
(Autoři: Mirka Krůfová a Jan Korselt)
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]