Zájem o takové firmy by přitom podle studie měl přetrvat. "O ready-made společnosti bude zájem do té doby, dokud nebude založení firmy otázkou několika minut. Navíc, vždy bude existovat klientela, která má zájem šetřit čas a peníze nákupem ready-made společnosti, protože jí to umožní se plně soustředit na jádro businessu, a nikoli na administrativu a byrokracii," uvedl manažer společnosti Smart Office Vítězslav Hruška. Další výhodou je podle něj to, že tyto firmy jsou již zapsány v obchodním rejstříku a je možné je okamžitě využít.
Loni se podle studie snížil počet prodaných akciových společností. "Hlavním důvodem poklesu odbytu akciových firem bylo prodloužení takzvaného časového testu pro osvobození od daně z příjmů z prodeje akcií," uvedla společnost Smart Office. U akciových společností pořízených od počátku loňského roku se totiž minimální doba nezdaněného držení akcií prodlužuje z šesti měsíců na pět let.
Při vzniku trhu v roce 2001 se podle studie přitom počty prodaných ready-made společností pohybovaly v řádu desítek a na trhu je nabízel jediný profesionální prodejce. Již v roce 2003 však začaly prodeje stoupat díky vstupu nových společností, které se tímto prodejem zabývaly.
V letech 2004 až 2006 byla podle studie hlavním motorem odvětví vzrůstající informovanost veřejnosti o možnosti koupě předzaložené společnosti i rostoucí konkurence. Firmy kupovaly v tomto období především advokátní kanceláře, investiční a developerské společnosti.
Prodeje pak razantně vzrostly v roce 2007 kvůli očekávání daňové reformy a předvídání jejích dopadů na fyzické osoby. "Při porovnání údajů agentury ČEKIA o všech zapsaných s.r.o. a akciových společnostech v roce 2007 byl podíl ready-made společností na celkovém počtu zapsaných společností 11 procent," uvádí studie.