"Jeden z klíčových zaměstnaneckých benefitů byl ovlivněn finanční krizí," uvedla společnost Profesia, která průzkumný portál provozuje. Zatímco v roce 2007 si lidé přilepšili ke svému platu v průměru o 18.750 korun, loni to bylo pouze o 17.127 korun. "Pokud porovnáme údaje jen za poslední čtvrtletí let 2007 a 2008, propad odměn je mnohem výraznější," doplnil ředitel Profesie Dalibor Jakuš.
Celková výše odměn zaměstnanců, kteří je pobírali v roce 2007, dosáhla v průměru 87 procent jejich průměrných měsíčních příjmů. V roce minulém se ale tento poměr snížil na 73 procent. "Počet lidí, kteří dostávali odměny, se přitom prakticky nezměnil a pohybuje se kolem jedné třetiny," poznamenal Jakuš.
Z průzkumu vyplývá, že dlouhodobě mají nejvyšší odměny zaměstnanci soukromých zahraničních firem - kolem 29.000 korun v obou posledních letech. Dlouhodobě také platí, že čím větší zaměstnavatel je, tím vyšší jsou i odměny.
V privátní sféře loni odměny poklesly. U domácích podniků se snížily z 22.505 korun na 20.809 Kč, což představovalo pokles o 7,5 procenta. U zahraničních firem odměny sestoupily jen o dvě procenta, z 29.201 Kč na 28.633 korun.
Naproti tomu ve státním sektoru a samosprávě se odměny zvýšily o 14 procent. "Průměrné odměny jsou oproti privátní sféře výrazně nižší, na druhou stranu však byly vloni zvýšeny o zhruba 1400 Kč," poznamenal Jakuš. Potvrzuje se tak podle něj trend z posledních let, který je charakteristický přibližováním úrovně příjmů lidí zaměstnaných ve státní a privátní sféře. "V období finanční krize bude toto sbližování pokračovat rychlejším tempem. Zatímco zdroje privátní sféry se tenčí, stát takové problémy nemá," vysvětlil Jakuš.