Profit: Nový insolvenční zákon by měl víc chránit zadlužené firmy

04.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. února (ČTK) - Změna insolvenčního zákona, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti jako jedno z opatření proti dopadům hospodářské krize má více ochránit zadlužené firmy i jejich zaměstnance. ČTK o tom informoval týdeník Profit, který má návrh k dispozici. Novela obsahující 14 změn, z nichž pět bude mít platnost jen do roku 2011, by měla být zveřejněna ještě tento týden.

Pro dobu moratoria, které chrání podnik v insolvenci před věřiteli a úpadkem, má být v novele pro zadluženou firmu dočasně zaveden odklad povinnosti platit dlužné splátky pojistného na sociální zabezpečení za své zaměstnance. K ochraně zaměstnanců má sloužit i navrhovaná úprava, podle které jim bude stát vyplácet podporu již v době moratoria.

Další změnou, která má motivovat k poskytování úvěru insolvenčním firmám, je nezahrnovat úrokový výnos z úvěrů, které se podniku podaří získat v době insolvence, do vyměřovacího základu daně z příjmu.

Čtvrtým dočasným opatřením je zánik povinnosti předlužené firmy podat na sebe insolvenční návrh. Do insolvenčních řízení tak nebudou muset vstupovat společnosti, které vykazují předlužení jen v důsledku časově omezených výkyvů trhu.

Poslední dočasnou změnou v zákoně je úprava minimální výše odměny pro insolvečního správce při malé reorganizaci, která tak má být zpřístupněna i malým podnikům.

Ostatní změny v insolvenčím zákonu by měly platit i po roce 2011. Jeden z nich se podle Profitu nepříjemně dotkne věřitelů. Má být omezena jejich možnost jednostranně započítávat pohledávky proti vzájemným pohledávkám dlužníka. Cílem je zajistit, aby nebyl dlužník v moratoriu či v počáteční fázi insolvenčního řízení těmito zápočty zbavován peněz na bankovních účtech, napsal Profit.

Platný insolvenční zákon kritizoval například Odborový svaz pracovníků skla a porcelánu, podle kterého se jím někteří zaměstnanci skláren krachující skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) dostali do pozice nevolníků. Musí totiž ve výpovědní lhůtě pracovat, i když nedostanou nic zaplaceno.

Odbory také kritizovaly přístup státu k situaci ve sklářství. Ministr financí Miroslav Kalousek sice vyjádřil ochotu sklářům pomoci, žádá však od vlastníků plán restrukturalizace podniků a také záruky, že se sklárny nebudou dál zadlužovat. Odboráři žádají změnu zákona i v otevřeném dopise, který v polovině ledna odeslali premiérovi Mirkovi Topolánkovi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK