Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory se dnes podobně jako koruna vyvíjely i okolní měny. Například maďarský forint ráno dosáhl rekordního minima, aby se později vrátil k otevíracím hodnotám. Podle něj je tedy vidět, že nyní nejde ani tak o vývoj národních ekonomik, jako spíš o trend v celé střední Evropě.
"Vůbec by nás nyní nepřekvapilo, kdyby si londýnští hráči, kteří si hrají se středoevropskými měnami, chtěli vybrat své tučné zisky, což by korunu dočasně vrátilo v nejbližších hodinách k silnějším hodnotám," dodal.
Z pohledu několika dní a týdnů se ale opět podle Pikory mohou vrátit oslabující tendence. Očekává testování hladiny 28,80 Kč/EUR. Psychologická hladina 29,00 Kč/EUR bude podle něj již nejspíš "nepřekousnutelný oříšek". Další dramatické oslabení o více než deset procent, jak ho mnozí veřejně prezentují, je proto podle něj nereálné.
Ve čtvrtek budou zveřejněna data prosincového zahraničního obchodu a nejen podle názoru Pikory budou velmi špatná. Jaro ale podle něj přinese obrat. "Letní kurz koruny proto podle nás nebude slabší než nyní, ačkoli na to mnozí spekulují, podobně jako loni v létě spekulovali na ještě silnější kurz. Kurz pod hladinou 25,00 Kč/EUR by nás koncem roku nikterak nepřekvapil," míní Pikora.
Euru dnes uškodila zpráva, že ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení dlouhodobých závazků Ruské federace v cizích měnách a domácí měně na "BBB" z "BBB plus". Rating krátkodobých závazků agentura snížila z F2 na F3, strop ratingových známek je na stupni BBB plus proti známce A minus, kde byl dosud. Na zprávu okamžitě reagoval kurz eura, které vůči dolaru spadlo na denní minimum pod 1,29 USD/EUR; aktuálně je na 1,289 USD/EUR. Na finančním trhu se podle Pikory navíc rozšířila obava, že nižší rating v Rusku je dalším potvrzením problémů celé Evropy, a ne jen eurozóny.