Oslabování české měny je pro tuzemské exportéry spíše pozitivem

04.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. února (ČTK) - Oslabování české měny v posledních dnech je pro tuzemské exportéry většinou pozitivní zprávou. Oslovené společnosti se v anketě ČTK shodly na tom, že slabší koruna by měla přispět ke zvýšení tržeb a zlepšení ekonomické bilance. Podle některých ale oslabení měny nelze zcela zhodnotit, protože ho degraduje absolutní pokles objednávek.

Koruna sice dnes posílila vůči euru na 28,26 Kč/EUR a proti dolaru na 21,93 Kč/USD, podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory se ale ve výhledu několika dní a týdnů mohou vrátit oslabující tendence. Očekává přitom testování hladiny 28,80 Kč/EUR. Další dramatické oslabení o více než deset procent, jak ho mnozí prezentují, je podle Pikory ale nereálné. Oslabující koruna snižuje riziko deflace, tedy zabraňuje poklesu cen, a pomáhá exportérům, a brání tak ještě hlubšímu propadu výkonu ekonomiky. Na druhou stranu se ale lidé musejí připravit na dražší benzin a dovolenou.

Současný propad kurzu koruny hodnotí pozitivně například společnost Deza z Valašského Meziříčí na Vsetínsku, která patří k největším vývozcům do zahraničí ve Zlínském kraji. "Koruna oslabující vůči euru a dolaru nám velice pomáhá, protože exportujeme prakticky 70 procent naší produkce," řekl dnes ČTK generální ředitel Zbyněk Průša.

Oslabení koruny vítá i přerovská Meopta - optika, jejíž produkce míří z 80 procent na export. "Oslabení ale nemůžeme zcela zhodnotit, protože ho degraduje absolutní pokles objednávek. Pohyby koruny jsou nevypočitatelné, těžko se to řídí. Naší kompetencí je vývoj a výroba optomechaniky, nikoliv spekulace s korunou," uvedl například jednatel Meopty Vítězslav Moťka.

Podobně se vyjadřují další firmy. Například břeclavský Gumotex, který vyváží hlavně do USA. "Je pravda, že posilující dolar se příznivě projevuje v našich tržbách. Přesněji vyčíslit pozitivní dopady kurzu ale zatím nejde," řekl vedoucí kanceláře generálního ředitele Josef Horníček.

Neočekávané posilování, ale také oslabování české měny zejména k euru, nepříznivě ovlivňuje dlouhodobé strategické plány výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. "Oslabování koruny má pro firmu pozitivní vliv na provozní zisk, na druhou stranu vznikají kurzové ztráty u dluhů, které tak snižují čistý zisk firmy," řekla manažerka společnosti Klára Klímová.

Firma Dako CZ z Třemošnice na Chrudimsku zhruba polovinu produkce vyváží. Oslabující koruna je tedy také pro ni dobrá zpráva, a to zvlášť v situaci, kdy firmy obecně mají problémy, říká generální ředitel Milan Polák. "Jsme výrobci brzdových zařízení pro kolejová vozidla. A teď potřeba nových vozů klesá, škrtají se nové zakázky, ruší se opce, v horším případě i podepsané kontrakty," řekl Polák.

Pro severomoravského výrobce buničiny Biocel Paskov, který exportuje více než 90 procent své produkce, je oslabování koruny příznivé, stejně tak pro chemičku Hexion Specialty Chemicals ze Sokolovska, která rovněž vyváží 90 procent své produkce. Slabší koruna by podle mluvčího firmy Pavla Kočího měla přispět ke zvýšení tržeb a zlepšení ekonomické bilance.

Oslabování české koruny vítá i největší český vývozce skla a bižuterie Jablonex Group v Jablonci nad Nisou. Dřívější kurz podle mluvčího firmy Lukáše Jankovského neodpovídal skutečné výkonnosti české ekonomiky a byl pro ně téměř likvidační. "Každý měsíc se teď díky slabší koruně objeví na našich účtech o několik milionů korun více," dodal.

Odběratelé televizorů Panasonic z Plzně jsou rozděleni mezi desítky různých zemí, takže se firmy oslabování nebo posilování koruny tolik nedotýká. Skupina navíc tyto vlivy vyrovnává v rámci globálního podnikání. Plzeňská Škoda Holding započítává kurzová rizika do kalkulace všech projektů a dodávek a snaží se obchodovat v eurech. Společnost má uzavřené dlouhodobé kontrakty a těží z boomu energetiky po světě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK