Nejsledovanější Dow Jonesův index se snížil o 1,51 procenta na 7956,66 bodu a index Standard & Poor's 500 o 0,75 procenta na 832,23 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o pouhých o 0,08 procenta na 1515,05 bodu, napsala agentura Reuters.
Společnost Kraft oslabila o více než devět procent poté, co ohlásila prudký pokles čtvrtletního zisku a snížila odhad zisku pro letošní rok. Zábavní gigant Walt Disney kvůli slabým čtvrtletním výsledkům klesl téměř o osm procent.
"Spotřebitelské výdaje mají lví podíl na ekonomice," upozornil obchodník Anthony Conroy ze společnosti BNY ConvergEx. "Jakmile spotřebitelé přestanou utrácet, ekonomika se zastaví," dodal.
Bankovní tituly oslabovaly kvůli obavám, že vládní plán na pomoc finančnímu sektoru by mohl potlačit současné akcionáře. "Trh chce vidět nějaký druh plánu pro banky, který by dával smysl," řekl analytik Angel Mata ze společnosti Stifel Nicolaus Capital Markets. Finanční ústav Bank of America se propadl o více než 11 procent. Zaznamenal tak pátý pokles za sebou a během dne se dostal až na 19leté minimum.
Institut řízení dodávek (ISM), který monitoruje aktivitu nákupních manažerů, ve středu oznámil, že jeho index aktivity nevýrobního sektoru v USA se v lednu zvýšil na 42,9 bodu z prosincových 40,1 bodu. Ekonomové přitom počítali s poklesem na 39 bodů. Index nicméně zůstává pod hranicí 50 bodů, což signalizuje pokles aktivity.
Na devizovém trhu dolar posílil, protože pokles na akciových trzích zvýšil poptávku po americké měně. Ta je investory v době ekonomické krize považována za bezpečné útočiště. Euro naopak oslabovalo poté, co snížení úvěrového ratingu Ruska agenturou Fitch vyvolalo obavy z prudkého hospodářského útlumu ve východní Evropě. V závěru obchodování v New Yorku se kurz eura vůči dolaru snížil o 1,4 procenta na 1,2848 USD.