Die Welt: Zemím střední Evropy hrozí kvůli měnám tvrdý náraz

05.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 5. února (ČTK) - Zemím střední Evropy, které zažívají propad měn, podle internetového vydání německého deníku Die Welt hrozí tvrdý náraz. Situaci Česka, Polska a Maďarska ještě zhoršuje to, že mají značný zahraniční dluh, jehož splácení je s propadem měn stále obtížnější. V České republice ale prý není situace tak hrozivá jako v ostatních dvou zemích.

"Začal nejhorší možný vývoj," uvedl analytik Commerzbank Ulrich Leuchtmann. Česká koruna, polský zlotý i maďarský forint již týdny silně oslabují. V úterý se dostaly na nejslabší úroveň za několik posledních let, když euro stálo poprvé od června 2004 více než 4,60 zlotého, přes 28,50 Kč, a maďarský forint dokonce klesl na svoji doposud nejnižší úroveň vůči evropské měně, když euro stálo více než 300 forintů.

Oslabováním měn se zahraniční dluh těchto zemí prodražuje a zesiluje odliv kapitálu, což již tak špatnou situaci středoevropských ekonomik ještě zhoršuje. Hrozí tak, že se měny těchto zemí budou propadat jako po spirále, píše Die Welt. Za tento vývoj mohou podle Leuchtmanna centrální banky a vlády v regionu.

Situace v Česku prý není zas až tak dramatická, protože jeho ekonomika není tolik závislá na zahraničním kapitálu, ale i tak se česká měna dostala pod tlak. "Maďarsko, které již v říjnu muselo prosit o pomoc Mezinárodní měnový fond, nedbalo rad, aby úrokové sazby snižovalo jen opatrně," řekl ale Leuchtmann.

Dodal, že místo toho byly úrokové sazby snižovány dramaticky v naději, že to pomůže podpořit ekonomiku a že se hodnotu měny podaří udržet. Podle analytika to byl očividně špatný odhad. Agentura Moody's snížila Maďarsku úvěrový rating.

V Polsku se tamní vláda pokouší škrty ve výdajích vyrovnat snižující se příjmy z daní. Země se snaží splnit maastrichtská kritéria, aby mohla v roce 2011 zavést euro. Vláda tím ale riskuje, že se hospodářská krize ještě prohloubí a Polsko do eurozóny přijato nebude.

Leuchtmann se obává, že propad středoevropských měn bude pokračovat. Koruna by se podle něj mohla propadnout o dalších pět procent, zlotý a forint klidně o deset a možná i více procent.

Tento trend mohou zastavit jen centrální banky, když prohlásí, že úrokové sazby dále snižovat nebudou. Ale tomu momentálně nic nenasvědčuje, píše Die Welt.

Česká národní banka hlavní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, snížila z 2,25 na 1,75 procenta na nejnižší úroveň od října 2005.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK