"Určitě to musíte omezit nějakým stropem. Protože jestli nějaký živnostník daní pět nebo deset milionů, tak je nesmysl mu to odpouštět. Vracení daní je zaměřeno na klempíře a další drobné řemeslníky. Ti nedaní miliony. To znamená, že je to třeba omezit svrchu 100 tisíci nebo 150 tisíci korunami," řekl v rozhovoru Říman.
Vrácená částka by se podle něho měla omezit tak, aby živnostník dostal zpět mezi 50 a 80 procenty ze zaplacených daní.
Živnostníci by tak v době krize dostali od státu zhruba sedm miliard korun. Vláda by jim vracela daně zaplacené v roce 2007. Letos totiž ještě většina z nich nepodala daňové přiznání za rok 2008, a proto by si mohli chtít živnostníci uměle zvyšovat příjmy a daně, aby dostali od státu co nejvíc.
Říman také upřesnil, jak by mohl stát dotovat nákup nových aut. Lidé by dostávali "šrotovací" prémii 30 tisíc korun jen za auto, které by bylo levnější než 400 tisíc korun. Zároveň by ale museli vrátit své vlastní auto, které by bylo starší než deset let.
Ne všechna opatření, o kterých se v rámci krizového balíku hovoří, by přitom podle Římana musela být hrazena ze státního rozpočtu. "Třeba šrotovné by se dalo zčásti hradit z fondu životního prostředí. Ať chcete nebo ne, tak je to opatření na ochranu ovzduší. Emise starých aut jsou opravdu vysoké. Stejně tak program panel může být částečně hrazený z fondu bydlení. Zároveň by mohla jít část peněz z mimořádné dividendy ČEZ," podotkl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Říman.
Podle Římana by návrhy měly mít podporu ODS: vracení daní před volbami slibovala.
Návrh na odpouštění daní jakékoli skupině poplatníků je ale jako diskriminační nepřijatelný pro ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL). "Jediný možný přístup je rovný přístup ke všem daňovým poplatníkům a rovné možnosti," řekl Kalousek. Národní ekonomická rada vlády podle něj o této myšlence nikdy nejednala, i když nevyloučil, že bude snaha ji někdy prosadit. "Je to ještě větší populismus než šrotovné," řekl Kalousek.