Sněmovna podpořila změny v telekomunikačním vysílání

06.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. února (ČTK) - Zákaz takzvaného křížového vlastnictví, které se týká digitálního rozhlasového a televizního vysílání, se možná na návrh vlády zruší. Počítá s tím novela zákona o elektronických komunikacích, kterou dnes sněmovna v prvním čtení podpořila.

Vláda chce novelou také zrušit placení poplatků za společný příjem digitálního televizního vysílání, které nyní stanovuje autorský zákon. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) to označil za zjevnou nespravedlnost. "Stát na jedné straně nutí občany přejít na digitální vysílání, na druhé straně zákonná úprava je nutí, aby platili poplatky, které při příjmu analogového vysílání platit nemusí," řekl poslancům.

Změny připravilo Římanovo ministerstvo průmyslu ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a ministerstvem kultury. Zákon podle ministerstva doposud brání podnikatelům v elektronických komunikacích získat licenci pro provozování rozhlasového a televizního vysílání šířeného digitálně, a omezuje tak hospodářskou soutěž na mediálním trhu.

Ze zákona má novela podle vlády odstranit ustanovení omezující vlastnictví sítí elektronických komunikací pro šíření rozhlasového a zemského digitálního televizního vysílání. Dosavadní zákaz vlastnit nebo provozovat více než dvě sítě omezuje podle ministerstva volnou hospodářskou soutěž na trhu elektronických komunikací.

Novela má rovněž umožnit telekomunikačnímu úřadu změny a odnětí přídělu rádiových kmitočtů. V současnosti není možné tyto příděly měnit či odnímat, což znemožňuje nevyužívanou část rádiového spektra přidělit jiným zájemcům, podotkl Říman.

Norma přináší také změny ve financování veřejných telefonních automatů. Tuto univerzální službu nyní financují především telefonní operátoři prostřednictvím účtu univerzální služby a také stát v případě zdravotně hendikepovaných občanů. Stát by měl být podle ministra garantem uhrazení ztrát z této služby. "Proto navrhujeme, aby tuto univerzální službu univerzálně hradil stát," uvedl Říman.

Novela by měla dále umožnit odpojit zařízení, z nichž volající zneužívá tísňové linky. "Až 70 procent volání na tísňové linky je neopodstatněných, tedy svévolných, zlomyslných, což vede k blokování tísňových linek," uvedl Říman. Novelu má před dalším sněmovním schvalováním projednat hospodářský výbor dolní komory.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK