...citáty)
Jana Mlčochová a Jason Hovet
Česká republika nebude spěchat s vydáváním dluhopisů denominovaných v euru, protože investoři nyní požadují příliš vysokou úrokovou prémii, řekl v pátek náměstek ministra financí Edudard Janota.
Příliš drahá zahraniční emise by navíc mohla podlomit stabilitu domácího trhu, který si stále drží solidní poptávku, uvedl Janota v rozhovoru pro Reuters.
Vedoucí manažeři emise - Barclays Capital, Deutsche Bank a Česká spořitelna - podle Janoty nabízejí emisi pětiletého dluhopisu za 5,5 procenta, tedy zhruba 150 bazických bodů nad trhem korunových dluhopisů a s rizikovou prémií okolo 250 bazických bodů.
"Toto je částka pro nás velmi vysoká, já nepotřebuji za každou cenu emitovat," řekl Janota. "Kdybychom emitovali za každou cenu, tak bychom si pokazili domácí korunový trh."
Dluhopisové trhy zaplavují nové emise od zemí, jež potřebují financovat rozličné záchranné balíčky ve snaze o oživení ekonomik, drcených finanční krizí. Nabídka dluhopisů se proto zvýšila a investoři požadují vyšší rizikovou prémii.
Polsko umístilo v lednu emisi pětiletých euroobligací 300 bazických bodů nad středovými swapy, a muselo tak silně připlatit proti 60 bazickým bodům loni. Slovinsko prodalo minulý týden tříletou emisi za 1 miliardu eur s prémií 165 bazických bodů.
I když Česko na rozdíl od Slovinska není členem eurozóny, mohlo by dosáhnout na ocenění do 200 bazických bodů nad středovými swapy, řekl Janota.
"Já si myslím, že my máme daleko blíž ke Slovincům než k Polákům," uvedl.
České dluhopisy se v současnosti obchodují s prémií zhruba 120 bazických bodů proti referenčním německých obligacím.
"Dnes (lead manažeři) říkají, že... pro nás by byl credit default swap 250. A my jsme v té chvíli to jednání víceméně přerušili," dodal Janota.
"Pokud by situace byla špatná, tak na konci roku musím přistoupit na nějaké ty vyšší (úrokové prémie), ale teď ne."
SOLIDNÍ DOMÁCÍ POPTÁVKA
Janota dodal, že resort financí může využít solidní poptávky po korunových dluhopisech, jakkoli na domácím trhu není možné umístit najednou emisi například v objemu 1 miliardy eur.
Česko má navíc dostatek prostoru v krátkodobém dluhovém financování a zbývá mu i rezerva ve výši zhruba 70 miliard korun z loňského roku.
"My máme velmi nízké procento krytí pokladničními poukázkami - krátkými penězi - jen 17,8 procenta za loňský rok," řekl.
"To znamená, že já mám poměrně dost prostoru i pro to, abych zatím v období krize emitoval krátké peníze a ten druh točil několikrát. A ty krátké peníze se u nás dají emitovat roční za 1,8 procenta."
Ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden uvedl, že deficit státního rozpočtu letos vyskočí na 73,3 miliardy korun, pokud domácí ekonomický růst dosáhne 1 procenta. Zároveň však označil jednoprocentní růst za optimistickou variantu.
Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek upravila makroekonomické odhady strmě dolů a předpověděla pro letošní rok pokles HDP o 0,3 procenta.
Janota dodal, že ministersvo financí propočítává i verze pro případ dalšího prudkého zhoršení ekonomických podmínek.
"Poslední varianta rozpočtu je na 1 procento růstu a teď děláme variantu na pokles o 2 procenta," dodal.
(Editoval: Robert Müller)
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]