Obama: Pro podporu ekonomiky je třeba jednat rychle

07.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 7. února (ČTK) - Pokud se má americká ekonomika vyhnout katastrofálním dopadům současné krize, je třeba rychle jednat a schválit soubor účinných opatření na její podporu. Řekl to dnes americký prezident Barack Obama. Senát se v noci na dnešek dohodl na podobě záchranného souboru, který Obama prosazuje a předpokládá se, že hlasovat se o něm bude v úterý, možná ale i dříve.

Část zodpovědnosti za stav, v němž se nyní americká ekonomika nachází, je podle Obamy na politice republikánské strany. Prezident nicméně ocenil, že při projednávání stimulačních opatření se podařilo pro jejich schválení získat i hlasy několika republikánů. Cílem stimulačních opatření je snížit daně a zvýšit veřejné výdaje. Tím by měly v ekonomice vzniknout tři až čtyři miliony pracovních míst.

"Demokraté a republikáni se v Senátu semkli a náležitě odpověděli na nutnost reagovat, kterou si tento okamžik žádá," řekl Obama v pravidelném rozhlasovém projevu k národu. "Uprostřed největšího ekonomického útlumu od Velké hospodářské krize američtí občané doufají, že Kongres začne konfrontovat vážné problémy, které jsou před námi. O tom byly koneckonců i volby loni v listopadu," řekl prezident.

Obama a jeho tým navrhují podpořit ekonomiku částkou 825 miliard dolarů (asi 18,1 bilionu Kč). Sněmovna už se návrhem zabývala a minulý týden jej schválila, ovšem v upravené podobě, která počítá s celkovou částkou podpory 819 miliard dolarů. Senát objem podpůrných opatření před jednáním zvýšil až na 937 miliard dolarů, schválená verze je ale skromnější a bere v úvahu námitky z řad republikánů, ale i některých demokratů.

Senátoři objem podpůrných opatření stanovili na 780 miliard dolarů, počítat ale bude třeba i s částkou 47 miliard dolarů, v níž je zahrnuta pomoc pro lidi s nízkými příjmy nebo podpora prodeje domů a nových automobilů. Hlasovat by se tedy mělo o podpůrném opatření v celkové výši 827 miliard dolarů.

Až bude návrh odhlasován v obou komorách, bude muset celý Kongres najít jednotný postoj a dohodnout se na konečné verzi stimulačních opatření. Tu pak dostane Obama k podpisu. Je tedy možné, že konečná verze návrhu bude v jiné výši, než na jaké se nyní dohodly obě komory.

Senát zvažoval různé podoby návrhu celý týden a od plánované částky 937 miliard dolarů upustil především proto, aby si při hlasování zajistil podporu republikánů. Demokraté mají v Senátu 58 křesel, ke schválení plánu ale potřebují 60 hlasů.

Problémy, s nimiž se největší ekonomika světa nyní potýká, podtrhla také páteční zpráva o situaci na trhu práce. V lednu americká ekonomika podle předběžných údajů ztratila asi 598.000 pracovních příležitostí, což byl největší úbytek za posledních 34 let. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 7,6 procenta a podle některých názorů může vystoupit i nad deset procent.

Někteří kritici z řad republikánů ale namítají, že není ani tak důležitá přesná částka, která se na podporu ekonomiky nakonec použije, jako fakt, že většina chystaných kroků podle jejich názoru k tvorbě nových pracovních míst příliš nepřispěje.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK