Šahristání řekl, že 70 dolarů za barel je cena, kterou lze považovat za spravedlivou. "Očekáváme, že ceny ropy se vrátí nad 70 dolarů za barel. Nedosáhneme toho ale v nejbližších měsících, bude to postupné," uvedl ministr.
Šahristání se bude snažit získat pro zástupce ropného sektoru nové pravomoci, aby mohli uzavírat velké kontrakty bez nutnosti žádat o souhlas irácký kabinet. Cílem je v Iráku podpořit těžbu, která se nezvyšuje podle předpokladů. Podle ministra je na vině byrokracie a pomalý legislativní proces.
"Rok 2009 bude z ekonomického hlediska velmi obtížný. Očekáváme, že poptávka po ropě se sníží," řekl ministr na konferenci v Bagdádu. "OPEC se v březnu sejde a je zde záměr dohodnout se na dalším snížení produkce, aby se stabilizovaly ceny," dodal.
Irák je zakládajícím členem kartelu OPEC a má třetí největší rezervy ropy na světě. Země se ale v současné době neřídí limity, které si stanovují ostatní členové a má problémy s tím, aby těžbu udržel alespoň na stabilní úrovni. Situaci mu komplikuje špatný stav infrastruktury.
Šahristání doufá, že se Iráku podaří zlepšit stav těžebního sektoru mimo jiné tím, že vybuduje národní ropnou společnost. Ta by měla být schopna uzavírat obchodní smlouvy samostatně a nečekat, až se k jejím záměrům vždy vyjádří vláda.
Byrokracie podle ministra brání například i dovozu zařízení, které je nutné k těžbě. Už se prý i stalo, že zařízení sice dorazí, avšak zůstává v přístavu. Druhým hlavním důvodem, proč Irák není schopen znatelněji zvýšit těžbu ropy, je fakt, že země pořád ještě nemá schválený rozpočet na letošní rok. To je ale předpoklad k tomu, aby se v odvětví těžby ropy dalo snáze investovat.
"Je podle mě zvláštní, že výbušniny a drogy se přes hranice dostanou, ale když jde o vybavení iráckého ministerstva ropného průmyslu, setkáváme se s obstrukcemi," poznamenal Šahristání, jehož citovala agentura Reuters. "Máme zchátralé ropovody, což ovlivňuje těžbu. Zatím jsme nemohli nakoupit nové potrubí, protože nemáme dost peněz," dodal.
Irák v současné době těží asi 2,4 milionu barelů ropy denně. Vláda má ale v úmyslu těžbu do roku 2013 zvýšit na 4,0 až 4,5 milionu barelů denně, do roku 2018 pak na 6,0 milionu barelů.
Irák chce podle ministra v Perském zálivu postavit příbřežní terminál, přes který bude ropu vyvážet. Jeho kapacita by se měla pohybovat kolem 1,5 milionu barelů denně. S výstavbou chce začít co nejdříve. Nový terminál se Irák chystá vybudovat i v přístavu Basra na jihu země a ministr zopakoval, že v plánu je i znovuotevření exportního ropovodu přes Sýrii.