Středoevropské měny klesají, další oslabení asi ještě přijde

08.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn/Praha 8. února (ČTK) - Kurzy středoevropských měn na začátku letošního roku zrychlily pokles, který začal loni na podzim, a další oslabení se zřejmě ještě dostaví. Shodují se na tom finanční analytici. Česká koruna má zatím nižší ztráty než polský zlotý a maďarský forint, ani koruna ale dalšímu oslabení zřejmě neunikne.

"Česká republika zřejmě ztratila status bezpečného přístavu v tomto regionu a pravděpodobně ji bude nadále ovlivňovat celkový výhled pro celou oblast střední Evropy," myslí si analytik finančního ústavu BGZ ve Varšavě Peter Poplawski.

Česká koruna vůči euru od začátku roku ztratila 4,4 procenta hodnoty a v pátek odpoledne se na devizových trzích prodávala v kurzu 27,985 CZK/EUR. Forint klesl o 9,05 procenta na 289,76 HUF/EUR a zlotý ztratil 9,68 procenta hodnoty a prodává se v kurzu 4,556 PLN/EUR.

Měny v České republice, Maďarsku a Polsku oslabují především proto, že ve srovnání s loňským podzimem se výrazně zhoršily vyhlídky na další vývoj ekonomiky jednotlivých zemí. Firmy z tohoto regionu totiž vyvážejí značné objemy produkce do eurozóny, která už v recesi je.

Region střední a východní Evropy byl ještě donedávna pokládán za jeden z nejvýhodnějších ve skupině takzvaných emerging markets, tedy rozvíjejících se trhů. To už ale neplatí a celá oblast je pravděpodobně nejvíce ohrožena krizí, s níž se potýká globální ekonomika.

"Předpokládáme, že zpevnění středoevropských měn vůči euru v posledních dnech je pouze přechodnou záležitostí a nebude trvat dlouho," myslí si analytici finanční společnosti Barclays, z jejichž zprávy cituje agentura Reuters.

Česká měna ve čtvrtek výrazněji zpevnila, podle analytiků to ale byl jen otázka psychologie. Trh zřejmě jen zareagoval na překvapivý krok centrální banky (ČNB), která vůbec poprvé zveřejnila prognózu vývoje kurzu. ČNB kurz koruny k euru stanovila na mnohem vyšší úroveň, než kde je měna teď.

Středoevropské měny jsou silně závislé na pohybu kurzu eura, vůči dolaru se ale jejich kurz odvíjí od vztahu mezi eurem a dolarem. Vzhledem k tomu, že dolar k euru začal ve druhém pololetí minulého roku zpevňovat, má většina středoevropských měn k dolaru značné ztráty. Například dolar stál loni v létě méně než 15 korun, zatímco dnes stojí zhruba 22 Kč. Česká měna tak vůči dolaru za půl roku oslabila asi o 50 procent.

Vnímání celého regionu mezi zahraničními investory zhoršuje i krok mezinárodní ratingové agentury Fitch Ratings, která ve středu snížila hlavní devizový rating Ruské federace a jako důvod uvedla citelný pokles devizových rezerv a další faktory. Před několika dny pak centrální banka v Kazachstánu devalvovala měnu zhruba o 18 procent.

Pro středoevropský region je klíčový automobilový sektor, který teď prochází poklesem odbytu ve většině evropských zemí. Propad poptávky na místních i exportních trzích se projevuje už teď, a to dramatickým propadem průmyslové výroby. Část podniků se tak dostává do problémů, což vede k poklesu spotřebitelských výdajů a dalšímu poklesu hrubého domácího produktu. To znamená, že stát vybere i méně na daních a může se zhoršit i jeho hospodaření, včetně poklesu veřejných výdajů.

Analytici předpokládají, že kurzy všech tří středoevropských zemí budou klesat zřejmě celé první pololetí. Koruna by se tak mohla propadnout až na 28,90 CZK/EUR. Nejpesimističtější prognóza však počítá s poklesem kurzu až na 31,50 CZK/EUR, někteří analytici naopak už další oslabování nečekají. V horizontu 12 měsíců by koruna mohla zpevnit na 27 CZK/EUR.

Návrat k úrovni kolem 23 CZK/EUR, kde se koruna přechodně ocitla loni v létě, nelze podle analytiků čekat několik let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK