Největší zmírnění cenového růstu zaznamenaly ceny v oddíle zdraví, kde došlo k eliminaci vlivu zavedení regulačních poplatků loni v lednu. Podobně v oddíle veřejné stravování a ubytování, částečně u potravin a dalších výrobků a služeb, odezněl podle statistiků vliv zvýšení DPH od ledna 2008.
Meziroční cenový růst nadále nejvíce ovlivňovaly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 24,3 procenta, elektřiny o 11,6 procenta, tepla a teplé vody o 9,2 procenta, vodného o 13,4 procenta a stočného o 14,2 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 18,9 procenta. V bytech s regulovaným nájemným stouply ceny o 26,2 procenta a v bytech s tržním nájemným o 5,4 procenta. Ceny tabákových výrobků vzrostly o 13,7 procenta.
Opačný vliv na meziroční vývoj spotřebitelských cen měly ceny v dopravě, kde ceny pohonných hmot klesly o 24,6 procenta a ceny automobilů o 11,5 procenta. Nižší než loni byly i ceny potravin v důsledku poklesu cen zejména ovoce, chleba, běžného pečiva, mouky, vajec, čerstvého mléka, sýrů, másla a brambor.
Pokračoval pokles cen oděvů o 1,1 procenta, přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,8 procenta, audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 13,8 procenta. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů a ceny telefonických a telefaxových služeb. Ceny zboží úhrnem vzrostly o půl procenta a ceny služeb o 4,9 procenta.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v lednu 5,9 procenta, což je o 0,4 procentního bodu méně než v prosinci 2008.