...investory od riskantnějších aktiv do náruče takzvaných bezpečných měn.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy v neděli odložila zveřejnění dychtivě očekávaného plánu z pondělí na úterý, zatímco tlačí na zákonodárce, aby urovnali své spory ohledně rozsáhlého stimulačního plánu na podporu ekonomiky.
Zpráva podkopala důvěru trhu a stáhla o 0,7 procenta níž evropské akcie <.FTEU3>. To současně tížilo měny považované za riskantnější, jako je britská libra či australský dolar, ve prospěch japonského jenu či amerického dolaru.
Jen přitom ještě v noci klesl na měsíční minimum k dolaru v očekávání, že Spojené státy schválí už v pondělí rozsáhlý plán na podporu ekonomiky i vylepšený program záchrany bank.
O tento optimismus se předtím opírala riskantnější aktiva navzdory skličujícím pátečním údajům, že americká ekonomika v lednu přišla téměř o 600.000 pracovních míst.
"Zisky jenu opravdu odrážejí zklamání investorů z toho, že byl odložen plán na záchranu amerických bank," řekl ekonom Lee Hardman z banky BTM-UFJ.
"Vzhledem k rozsahu problému je jasné, že potřebujeme vidět co nejrychleji efektivní řešení, a ten odklad pošramotil důvěru ve schopnost úřadů získat náskok při jeho řešení," řekl Hardman.
Dolar v 10:45 klesal o 0,6 procenta na 91,40 jenu <JPY=>, ačkoli předtím během seance vyšplhal až na měsíční maximum 92,42. Euro ztrácelo 0,7 procenta na 118,15 jenu <EURJPY=>.
Euro současně nepatrně oslabovalo na 1,2920 dolaru, když americká měna rovněž těžila z oživené averze k riziku.
Analytici nicméně poznamenali, že riskantnější aktiva by mohla znovu nabýt ztracené zisky, jakmile budou konečně oznámeny americké plány na fiskální stimulus a záchranu bank.
Plán finanční stability Spojených států má americký ministr financí Timothy Geithner představit v úterý v 17:00 SEČ.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]