...liber
* Američtí politici se přou o návrh stimulačního plánu
* Nissan předpovídá celoroční ztrátu, zruší 20.000 míst
* Francie chystá rozsáhlou finanční pomoc automobilkám
LONDÝN/Britská banka Barclays v pondělí vykázala roční zisk 6,1 miliardy liber (9 miliard dolarů) a uvedla, že ztráty z úvěrových trhů ztrácejí na síle, zatímco investoři obraceli pozornost k osudu amerického stimulačního plánu za více než 800 miliard dolarů.
Většinu firem na celém světě nicméně stále drtí nejhorší ekonomická krize za mnoho desítek let.
Třetí největší japonská automobilka Nissan Motor <7201.T> ohlásila hlubokou čtvrtletní ztrátu, předpověděla provozní ztrátu za současný finanční rok a oznámila, že zruší 20.000 pracovních míst.
Výroba automobilů patří v současné krizi mezi nejpostiženější průmyslová odvětví.
Francie má v pondělí zveřejnit podrobnosti plánu na podporu skomírajícího automobilového sektoru, ještě než v týdnu ohlásí zřejmě chabé výsledky hospodaření za loňský rok Renault <RENA.PA> i PSA Peugeot Citroen <PEUP.PA>.
Prezident Nicolas Sarkozy podle francouzského tisku oznámí, že vláda půjčí těmto dvěma automobilkám na překonání finanční krize okolo 6 miliard eur.
Škody, jež dopadají na evropské ekonomiky, ilustrují také údaje o meziměsíčním poklesu německého exportu za prosinec o 3,7 procenta [ID:nMUL925186] či průzkum francouzské centrální banky, podle nějž se má ekonomika Francie v prvním čtvrtletí smrštit o 0,6 procenta.
Barclays <BARC.L> očekává, že letošek bude "dalším náročným rokem", když sice polevují ztráty z kreditních trhů, ale náklady za špatné dluhové instrumenty zřejmě porostou s tím, jak si recese vybírá svou daň.
Britská banka vykázala za celý loňský rok pokles zisku před zdaněním o 14 procent na 6,1 miliardy liber. Výsledek, zahrnující hrubé odpisy a špatné dluhy za 8 miliard liber, nicméně překonal odhady většiny analytiků.
Akcie Barclays se v lednu propadly v obavách, že bude potřebovat státní záchranu, od té doby se však částečně zotavily. Generální ředitel John Varley v pondělí uvedl, že banka další kapitál nepotřebuje.
"V roce 2008 jsme měli krizi bankovního systému; prvořadým problémem roku 2009 bude prudké ekonomické zpomalení, svým způsobem sice důvěrnější, ale i tak pěkně brutální zpomalení ekonomického růstu na celém světě," řekl Varley.
Britská ekonomika letos pravděpodobně klesne nejméně o 2 procenta, řekl Varley. Velká Británie, Spojené státy, Japonsko i eurozóna se již nacházejí v recesi.
TAHANICE O AMERICKÝ PLÁN POKRAČUJÍ
Pozornost finančních trhů se v pondělí soustředila hlavně na americký Kongres, který zůstává ostře rozdělen podle stranických linií v otázce ekonomického plánu za 800 miliard dolarů.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy tlačí na zákonodárce, aby urychleně urovnali své spory ohledně tohoto rozsáhlého stimulačního plánu na podporu ekonomiky.
Obama minulý týden řekl, že přijetí balíku je třeba pro odvrácení "katastrofy", a chce mít zákon na stole k podpisu do příštího pondělí.
"Jednání budou náročná, ale bude zábavné je sledovat," řekl nejmenovaný republikánský poradce.
Americký ministr financí Timothy Geithner navíc připravuje zveřejnění plánu na záchranu bank, který specifikuje, jak vláda naloží se zbývajícími 350 miliardami dolarů z loni přijatého balíku finančních opatření za 700 miliard dolarů.
Jeho oznámení bylo však odloženo z pondělí na úterý, aby se nerozptylovala pozornost od projednávání nového stimulačního zákona.
(Autoři: Steve Slater, Yumiko Nishitani; Přeložil: Jan Schmidt)
[TOKIO/Reuters/Finance.cz]