"Ta krize přestane sama a zásahy státu v tom hrají miniaturní roli. Všichni dobře víme, že drtivá většina opatření po krizi zatím v lidské historii přišla až poté, co ta krize skončila," uvedl Klaus na tiskové konferenci se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem.
Podle Klause má krize svoji vnitřní dynamiku, která se "nedá přeseknout, nedá se smazat, nedá se zlikvidovat". Krize podle Klause nezmizí mávnutím kouzelného proutku, nezáleží prý také na tom, zda se k ní uspořádá "padesát summitů".
"Ta krize si svoji daň prostě odnese, a to musíme podle mého názoru také přijmout," míní Klaus. Proto ho prý netrápí to, zda různá opatření a zásahy vlád přicházejí o hodinu či o týden dříve či později. "Liberál ve mně ví, že podobně jako chřipka trvá týden, když chodíte do práce jako já dneska, a stejně týden, když si lehnete a budete do sebe dávat všechny možné doporučené prášky tím či oním panem doktorem. Jednou čekáme týden, podruhé sedm dní," řekla hlava českého státu.
Členské státy včetně Česka hledají cestu z krize a dolaďují plány na zmírnění jejích dopadů. Opatření zahrnují například zvýšené veřejné výdaje, snížení daní, podporu některým ohroženým odvětvím a kroky například na podporu zaměstnanosti.
Premiér Mirek Topolánek dnes oznámil, že Česko jako předsednická země EU svolá neformální summit šéfů států a vlád unie k hospodářské krizi. Setkání se uskuteční v Bruselu ještě před koncem února. Termín konání akce, která bude prvním summitem evropské sedmadvacítky pod taktovkou českého předsednictví, oznámí premiér ve středu po setkání s šéfem Evropské komise Josém Barrosem.