Příjem digitální TV ztěžuje špatný stav společných antén

09.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. února (ČTK) - Příjem digitálního televizního vysílání (DVB-T) v Česku nejčastěji komplikují špatný technický stav společných televizních antén a složitá dohoda v bytových družstvech a společenstvích vlastníků. ČTK to sdělil Rostislav Starý z agentury PR Point, která pracuje pro státem financovanou Národní koordinační skupinu pro přechod k digitální TV.

Hlavní potíž příjmu přes společné televizní antény je podle Starého většinou jejich špatný technický stav, převážně kvalita nynějších rozvodů, která neumožňuje přenos vysílání v televizních pásmech, jež se využívají pro zemské digitální TV vysílání.

Náprava závisí na majiteli, který by měl objednat na opravu odbornou firmu. "V případě bytových družstev, společenství vlastníků jednotek a podobně je nejčastějším problémem komplikovaná dohoda na způsobu řešení příjmu," podotkl.

Z technického hlediska je podle Starého třeba každou společnou televizní anténu řešit individuálně, nejlépe po posouzení odbornou firmou, která je schopna i vyčíslit náklady na opravu. "Cena se potom může diametrálně lišit v řádech - od stokorun až po statisíce," uvedl Starý. "Důležité je, že podle našich interních průzkumů trhu je ve středních Čechách dostatečná kapacita pro úpravu společné televizní antény odbornými firmami," dodal.

Podle odhadů Českých Radiokomunikací, které provozují sítě vysílačů pro zemské digitální TV vysílání, patří potíže se společnými televizními anténami k velmi častým problémům lidí, kteří chtějí digitální zemské TV vysílání sledovat. "Hrubým odhadem se jedná o 30 procent s tím, že se tento podíl obvykle zvyšuje ve velkých městských aglomeracích," řekla ČTK mluvčí ČRa Marie Fianová.

NKS již na podzim v souvislosti s problémy s příjmem DVB-T vydala doporučení, podle něhož existují čtyři základní modely řešení příjmu signálu DVB-T přes společné TV antény. Prvním je přímý rozvod kanálů IV. a V. televizního pásma kmitočtového pásma UHF, druhým kmitočtová konverze digitálního kanálu z kmitočtového pásma UHF do kmitočtového pásma VHF.

Třetí možností je převod na analogové kanály formátu PAL v kmitočtovém pásmu VHF a čtvrtým pak šíření digitálního multiplexu s využitím standardu pro kabelové digitální TV vysílání v kmitočtovém pásmu voleném například podle místních podmínek.

Podle NKS je každá společná anténa podle rozsahu, provedení, příjmových podmínek, kvality servisu, a hlavně stáří silně individuální zařízení. "Způsob přechodu na distribuci digitálního signálu prostřednictvím společné televizní antény nelze proto centrálně řešit," upozornila NKS.

Podle NKS je za "jedinou správnou metodou úpravy společné televizní antény" pro příjem zemského digitálního TV vysílání považováno zajištění přímého rozvodu kanálů IV. a V. TV pásma v pásmu UHF.

"Za nejméně vhodnou až nežádoucí je naopak považována metoda převodu na analogové kanály PAL v kmitočtovém pásmu UHF," uvedla NKS. S tím souhlasí i Český telekomunikační úřad, který dnes na svých stránkách zveřejnil rady, jak čelit potížím s příjmem DVB-T, a to nejen přes společné TV antény. "ČTÚ jednoznačně nedoporučuje převod na analogové kanály PAL v kmitočtovém pásmu VHF nejen z důvodu ztráty všech výhod DVB-T, ale i s ohledem na budoucí využití tohoto kmitočtového pásma," uvedl ČTÚ.

Zemské digitální TV vysílání v následujících měsících a letech zcela nahradí dosavadní letité analogové. Poslední hlavní analogový vysílač by měl být vypnut do června 2012.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK