Převáděním lesních pozemků dochází k takzvanému scelování, procesu, který má podle MZe zabránit roztříštěnosti jejich vlastnictví a usnadnit tím hospodaření v lesích. V případě, že státní lesní pozemek je obklopen lesy patřícími obci, může stát les na obec převést a případně naopak obecní les uprostřed státního může být převeden na stát.
"Není efektivní obhospodařovat malé kousky lesa, které jsou obklopeny pozemky jiných vlastníků, je proto logické takové malé lesy například směnit nebo převést na obce," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zároveň popřel, že by navržená změna měla umožnit zahájení privatizace státních lesů.
Stát je v tuzemsku vlastníkem zhruba 60 procent lesů, většinu jeho lesního majetku spravuje státní podnik Lesy České republiky. Výměra státních lesů se do roku 2002 trvale zmenšovala, předloni se rozrostla o devět tisíc hektarů na celkových 1,348 milionu hektarů. Plocha státních lesů se měla zvětšit i v loňském roce.
Podíl státních lesů je v ČR v rámci Evropy nadprůměrný. Podle odborníků však vyplývá z historického vývoje. Stav ovlivnila zejména první pozemková reforma a Benešovy dekrety.
Gandalovič v minulosti připustil možnost budoucí privatizace části státních lesů. Několikrát také zopakoval, že současná vláda privatizaci státních lesů nestihne. Podle plánu legislativních prací by mělo ministerstvo do konce roku předložit vládě návrh zákona o správě státního lesního majetku, který má problematiku státních lesů samostatně řešit.
Dnes schválená novela také upravuje podmínky pro začínající zemědělce, kteří vlastní v katastrálním území obce, v níž hospodaří nebo v sousedním katastrálním území, alespoň deset hektarů půdy. Ti budou stejně tak jako v současnosti upřednostněni při nákupu další půdy. Budou ale muset prokázat, že na pozemku skutečně do roka od jeho získání začali hospodařit, řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.
"V opačném případě může stát od smlouvy o prodeji pozemků odstoupit. Stát má současně předkupní právo při dalším prodeji těchto pozemků," dodal.