PRŮZKUM-Růst ve střední Evropě se vytrácí, výhled temný

09.02.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Čísla o českém, maďarském, polském HDP vyjdou 13...

...února

* Růst se vytrácí, maďarská ekonomika asi v Q4 klesla

* Čechy a Maďary letos zřejmě čeká recese

Mirka Krůfová

Globální ekonomická krize srazila středoevropské ekonomiky ve čtvrtém kvartálu na kolena a jejich naděje na to, že krizí proplují bez větších šrámů, se vytratila, ukázal v pondělí průzkum Reuters.

Pokles se letos ještě prohloubí, když dodatečné státní výdaje v regionu nestačí na to, aby vyvážily dopad zhroucení poptávky v eurozóně.

Průzkum Reuters ukázal, že česká ekonomika se možná v posledním loňském kvartálu smrštila o 0,2 procenta, zatímco regionální hvězda, Slovensko, zpomalila růst na 3 procenta.

V Maďarsku měl hrubý domácí produkt (HDP) meziročně klesnout o 1,3 procenta.

Maďarsko, jež dlouho v rámci regionu zaostávalo, sužováno vysokým schodkem veřejných financí a nízkým růstem, zasáhla krize nejhůře. Přinutila vládu, aby šla s prosíkem za Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií, které Budapešti loni poskytly záchranný úvěr v objemu 25,1 miliardy dolarů.

Data vyjdou ve všech třech zemích v pátek v 9:00 SEČ. Téhož dne se v 11:00 čekají obdobná čísla z eurozóny, kde další průzkum Reuters čeká meziroční pokles o 1,1 procenta.

Chabý výhled růstu signalizovala již děsivá čísla o průmyslové výrobě a vývozu napříč regionem. V Maďarsku produkce v prosinci meziročně sletěla o 19,6 procenta.

"(Některé) podniky (v prosinci) fakticky zastavily výrobu a nevíme, jestli to pokračovalo i v lednu. Hodně věcí nicméně ukazuje na zhoršení," řekl Zsolt Kondrát, analytik banky MKB.

"Celé továrny jsou opuštěné a ten výkon bude chybět... Měl jsem velmi špatný scénář a situace vyšla ještě o trochu horší."

Střední Evropa se v posledním desetiletí stala výrobním uzlem pro tisíce zahraničních firem, jež přitahovaly výhody plynoucí z levnější pracovní síly poblíž klíčových trhů Západu.

Růst táhly, zejména v České republice a na Slovensku, automobilky a elektronické firmy, jež nyní patří mezi nejhůře postižené kvůli globálnímu poklesu ekonomiky.

2009 BUDE MNOHEM HORŠÍ

Letošní rok bude mnohem horší, když se nové členské země Evropské unie dočkají propadu vývozu do západní Evropy, svého hlavního odbytiště.

Maďarský HDP letos sklouzne o 3,6 procenta, předpovědělo 11 dotázaných analytiků. Česká ekonomika oslabí o 0,6 procenta, shodlo se 18 respondentů.

"S pádem světové poptávky po automobilech český vývoz v roce 2009 nevyhnutelně klesne a čistý vývoz bude mít negativní vstup do HDP," řekl Radomír Jáč, hlavní analytik Generali PPF Asset Management.

Stále horší výhled přiměl Českou národní banku, aby srazila úrokové sazby celkem o 200 bazických bodů na 1,75 procenta. Analytici čekají další pokles.

Maďarsko snížilo sazby o 200 bazických bodů na 9,5 procenta poté, co v říjnu utáhlo měnovou politiku o 300 bazických bodů, když se Budapešť snažila bránit prudce oslabující forint. Další snižování sazeb ale může mít omezenější prostor než v jiných zemích právě kvůli zranitelnosti maďarské měny.

Slovensko letos poroste o 2,2 procenta, uvedlo 10 analytiků. To je sice na evropské poměry slušný výsledek, ale představuje silný propad oproti expanzi o 6,8 procenta v roce 2008.

"Při recesi v eurozóně mohou vládní protikrizové balíčky leda poněkud zmírnit zpomalení slovenské ekonomiky," řekl analytik ING Bank Eduard Hagara.

Všechny středoevropské země se zdráhají opakovat postup největších členských zemí EU a odmítly nalít do svých ekonomik miliardy eur. Částečně z přesvědčení, částečně z nezbytnosti kvůli explozi rizikových prémií u svých dluhů.

Bratislava ohlásila podpůrný balíček za 332 milionů eur, neboli půl procenta HDP, v podobě přesměrování vládních výdajů.

Česká vláda pracuje na opatřeních, jako jsou zrychlené odpisy a pokles sociálního pojištění, jež by mohla dosáhnout 2 procent HDP.

Budapešť v neděli oznámila, že sníží rozpočtové výdaje o 200 miliard forintů, aby udržela schodek na 2,6 procenta HDP. Čeká se, že tento týden ohlásí změny ve struktuře daní v objemu 1000 miliard forintů, jež mají pomoci ekonomice.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Mirka Krůfová  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK