Koruna se vůči euru propadla k hranici 28 CZK/EUR, na konci týdne ale začala zpevňovat, a odpoutala se tak od své nejnižší úrovně za poslední rok a půl. Podle analytiků to ale byl jen psychologický růst, o který se zřejmě postarala Česká národní banka. Ta vůbec poprvé zveřejnila prognózu vývoje kurzu, který stanovila na mnohem vyšší úrovni, než kde nyní koruna je.
Důležité je ale podle Barclays to, že vyhlídky na růst české ekonomiky nejsou dobré a chybí i konkurenční výhoda. Samotný fakt, že koruna oslabuje už od loňského podzimu, přitom není důvodem k tomu, aby měna nemohla klesat i nadále.
Koruna se vůči euru dnes prodávala kolem kurzu 27,55 CZK/EUR. Zvýšila tak zisky, které od minulé středy dosahovaly 2,8 procenta.
"Fundamentální výhled u koruny je negativní, a to jak z pohledu růstu, tak z pohledu relativní konkurenceschopnosti vůči měnám v okolních zemích. Do měsíce očekáváme kurz 29,50 CZK/EUR s rizikem přestřelení," uvádí se ve zprávě, z které citovala agentura Reuters.
Téměř všechny postkomunistické země, které jsou novými členy Evropské unie, letos čelí riziku hospodářské recese. Investoři se regionálních měn a dalších středoevropských aktiv zbavují už od poloviny loňského roku a zatím s prodejem nepřestávají.
Centrální banky na pokles dynamiky hospodářského růstu začaly reagovat uvolňováním měnové politiky a například ČNB základní úrokovou sazbu minulý týden vrátila na rekordní minimum 1,75 procenta. Kurzy středoevropských měn ještě loni v létě atakovaly maxima a dramatický pokles během půl roku nyní působí vážné problémy exportérům, kteří si kurz zajistili.
Od začátku letošního roku česká měna vůči euru oslabila o 2,9 procenta, a vede si tak lépe než polský zlotý a maďarský forint. Pokles kurzů u těchto měn přesahuje sedm procent. Koruna ale za solidní výsledek částečně vděčí i vývoji v posledních třech dnech.