Nečas věří, že volnější režim může snížit počet lidí bez práce. Firmy se totiž při náboru lidí bojí pracovního poměru, protože je následně obtížné se pracovníků zbavit, řekl ministr. Novinku z balíčku návrhů Národní ekonomické rady vlády posvětil i premiér Mirek Topolánek a v příštím týdnu by o ní měla rozhodovat vláda. Naopak proti návrhu se postavily odbory i opozice.
"Dalo by se to udělat jako přechodné opatření třeba do 31. prosince 2011. Bylo by to chápáno jako protikrizové opatření a pak by se vymyslela jiná úprava," řekl deníku Nečas. "Osobně se k tomu kloním. Ale takové opatření asi vyvolá zuřivý křik odborů a levice," dodal.
Podle Nečase nejde spočítat dopad zavedení volnějšího režimu na státní pokladnu. "To absolutně nejde, to nedokážeme. Vůbec nevíme, kolik firem by to využilo. Existují desetitisíce podnikatelských subjektů," poznamenal Nečas. "Povolení by bylo časově omezené, aby se vidělo, jaký by byl výpadek příjmů ve státním rozpočtu. Pak by se mohlo dál rozhodovat, zda to tak nechat natrvalo, nebo se znovu vrátit k nějakému jinému modelu," uvedl.
Takzvaný švarcsystém přitom podle Nečase už funguje a je obtížně kontrolovatelný. "Navíc nejčistší ukázkou švarcsystému jsou poslanečtí a senátorští asistenti. Jenom se to nesmí říkat, když jde o zákonný sbor," doplnil.
Proti případné legalizaci švarcsystému v pondělí vystoupily odbory, podle kterých by taková změna rozvrátila sociální systém. Podle odborářů by stát za každých 10.000 zaměstnanců, kteří by přešli na švarcsystém, ztratil na příjmech veřejných financí miliardu korun. "Takový rozvrat už žádná vláda nedá dohromady," obávají se odboráři, podle nichž by v případě přechodu čtvrtiny ze čtyř milionů českých zaměstnanců do režimu živnostníků znamenalo výpadek 100 miliard korun.
Případné zavedení tohoto opatření naopak vítá Hospodářská komora. Podle prezidenta komory Petra Kužela návrh nejde proti zaměstnancům, neboť tuzemské firmy prý nebudou chtít ztratit kvalitní pracovníky.
Návrh je součástí okruhu opatření na podporu zaměstnanosti a dopravní obslužnosti. Vedle toho Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve stejné kategorii doporučuje kabinetu zavést slevu na sociálním pojištění, podporu dopravy v regionech a usilovat o co nejvíc peněz z EU na podporu regionů.