Do prvního kole se přihlásily Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Karob, sdružení firem PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International, a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno.
V rámci prvního kola předloží zájemci dokumenty, kterými budou dokládat reference, dostatečné zázemí, personální a technické vybavení, finanční garance a technické kapacity. "Uchazečům, kteří splní kvalifikační předpoklady, budou zpřístupněny veškeré podrobné podklady k jednotlivým lokalitám. Na jejich základě pak předloží cenovou nabídku," sdělil Jakob.
Podle předpokladu ministerstva financí by mělo druhé kolo začínat na přelomu března a dubna 2009. "Jediným kritériem hodnocení v rámci druhého kola bude výše nabídkové ceny. Následně ministerstvo financí předloží návrh smlouvy s vítězem zadávacího řízení vládě, která rozhodne, zda bude smlouva uzavřena," doplnil Jakob.
Ministerstvo financí předpokládá, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.
Stát vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.
Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí horní mez nákladů. Cenu by tak nebylo možno v budoucnu navýšit. Ministerstvo si chce rovněž v případné smlouvě vyhradit právo rozložit platby za uskutečněné sanace do více let s tím, že hodnota peněz by zůstala zachována díky inflační doložce.
Podle dřívějšího vyjádření Hospodářské komory České republiky by staré ekologické škody měly být odstraněny menšími zakázkami, a ne jednou velkou mnohamiliardovou. V menších soutěžích by totiž měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.
Tendr kritizovala i nevládní organizace Transparency International kvůli možnému riziku korupce a zbytečně velkým nákladům při odstranění ekologických škod jednou velkou zakázkou.