"Jde o velmi citlivé téma. Myslím si, že...dnes určitě nebude rozhodnuto o jednotné metodice," řekl před začátkem jednání i Kalousek.
Toxická, porušená či nezdravá aktiva mají výrazně nižší hodnotu, než za kolik je banky pořídily. Problém je podle Počiatka například v tom, že nyní nelze říct, kolik aktiv přesně nyní pod takovou nálepku spadá.
"Na to nikdo neumí odpovědět," podotkl. Podle slovenského ministra bude trvat dlouho, než se podaří k nějakým číslům vůbec dopracovat. "Bude to zdlouhavý proces," podotkl Počiatek.
Dodal, že v případě Slovenska nejde na rozdíl od některých jiných zemí EU o zásadní problém. V některých zemích by ale podle něj mohlo jít až o deset procent HDP. Například v Německu se ta suma odhaduje na 100 miliard až 400 miliard eur, podotkl Počiatek.
"Žádné superoptimální řešení nebude možné najít," připustil také slovenský ministr. S kolegy se podle něj nicméně dohodli, že je třeba jednat pokud možno rychle a koordinovaně. "Krize dosahuje opravdu nevídaného rozměru," řekl Počiatek. "Pokud nebudeme jako EU nastartovat bankovní sektor, tak k nějakému rychlému řešení nedojde," dodal.
Nakládání s problémovými aktivy bank, která by mohla být převedena například na nějakou konsolidační agenturu, jako tomu bylo v minulosti v ČR či na Slovensku, podle něj vytváří obrovská rizika pro vládní dluhy. "Ty náklady jsou opravdu enormní," dodal. Je také podle něj třeba zajistit, aby se zamezilo deformaci trhu.