USA představily nový plán stabilizace finančního sektoru

10.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 10. února (ČTK) - Americká vláda využije zbylých 350 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč) určených ke stabilizaci finančního sektoru tak, aby s jejich pomocí mobilizovala více než bilion dolarů z veřejných a soukromých zdrojů. Tyto peníze by měly obnovit fungování úvěrového trhu ochromeného nejhlubší poválečnou finanční krizí, prohlásil dnes americký ministr financí Timothy Geithner.

Nový plán zakládá určitou formu "špatné banky". Ta dostane od vlády 100 miliard dolarů a bude vykupovat od finančních společností problematická "toxická" aktiva, která ochromují jejich bilance a znemožňují jim poskytovat nové úvěry. Tento plán se bude opírat o partnerství se soukromým sektorem, takže objem peněz k vykupování špatných aktiv by měl být ve skutečnosti mnohem vyšší.

Kromě pomoci bank a finančním společnostem se plán zaměřuje na opětné rozpohybování půjček spotřebitelům a firmám. Na podporu těchto úvěrů poskytne vláda z peněz schválených na podzim Kongresem dalších 100 miliard dolarů. Tyto peníze rozšíří již platný program centrální banky (Fed) a měly by zajistit úvěry v celkové sumě kolem bilionu dolarů.

Plán navazuje na program finanční stabilizace za 700 miliard dolarů, z nichž již polovinu převážně k rekapitalizaci bank využila bývalá vláda George Bushe. Nové Obamově administrativě se však nelíbil způsob využití těchto peněz.

Na další kapitálové injekce bankám je ze zbylých 350 miliard dolarů určeno 100 miliard. Zbylých 50 miliard dolarů Geithner použije k podpoře vlastníků domů, jimž hrozí propadnutí hypotéky a zabavení nemovitosti.

"Nyní jsou poškozeny klíčové části našeho finančního systému. Místo, aby urychloval oživení, pracuje finanční systém proti němu, a to je nebezpečná dynamika, kterou musíme změnit," řekl Geithner.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK