"Ty subjekty (pokutované čerpací stanice) se mohou odvolat, a nejenom že mohou, oni se odvolávají, ještě dále ke správnímu soudu. A pokud by tento rozhodl jinak, tak nás samozřejmě budou žalovat o poškození dobrého jména, náhradu ušlého zisku, případně o miliony nebo desetimiliony z kapes daňových poplatníků. A to si určitě nemůžeme dovolit," řekl Primě Říman.
"Já se domnívám, že by bylo vhodné se obrátit na správní soud a my bychom to také přivítali," řekla Primě zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Seitlová už v minulosti utajování jmen prodejců nekvalitních pohonných hmot kritizovala. Podle ní tím ČOI vážným způsobem podkopává léta pečlivě budovaný systém transparentnosti a otevřenosti veřejné správy. Kvůli tomuto sporu s inspekcí se pak Seitlová obrátila s žádostí o řešení na MPO.
Podle ČOI se loni v Česku mírně zhoršila kvalita prodávaných pohonných hmot. Potíže jsou především s naftou. Inspekce proto několika prodejcům uložila pokuty. Podle České televize a Novy byla největší, přibližně milionová pokuta za nekvalitní pohonné hmoty udělena společnosti Unicorn. Ta se proti ní brání žalobou u pražského městského soudu.
Norma ukládá "povinnému subjektu poskytnout informace, které vznikly jeho činností" při plnění úkolů v rámci kontrolní, dozorové, dohledové či jiné obdobné činnosti. Tuto část zákonného ustanovení vedení inspekce podle Seitlové záměrně přehlíží. Mluvčí ČOI Marek Ženkl ovšem upozornil na to, že žádný úřad nesděluje jména kontrolovaných osob, pokud se nejedná o ochranu zdraví. "Jediný, komu zákon umožňuje zveřejňovat svá rozhodnutí, je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," řekl koncem ledna ČTK.