"V podstatě se dá říct, že po čtvrtém čtvrtletí zůstaly v českém průmyslu pouze ostrůvky takové budoucí naděje, to jsou jednotlivé podniky, které i přes tuto kritickou situaci stále hospodaří dobře," komentoval na tiskové konferenci výsledky vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Josef Vlášek. Dodal, že propad byl způsoben poklesem zahraniční i domácí poptávky.
Sezonně očištěná meziměsíční data naznačují určitou stabilizaci poklesu, reagovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Nicméně průmysl v meziročním srovnání klesal po celé čtvrté čtvrtletí 2008, což podle ní podporuje odhad záporného výsledku HDP za poslední kvartál. "Obáváme se, že český průmysl bude ještě v první polovině letošního roku klesat dvojciferným tempem. V průběhu druhé půlky roku se snad díky stabilizací světové ekonomiky a náběhu výroby aut v ČR průmysl obrátí do černých čísel," dodala.
V roce 2008 průmyslová produkce vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Tržby z průmyslové činnosti se reálně zvýšily o 0,1 procenta a hodnota nových zakázek byla nižší o 5,9 procenta. Průměrný počet zaměstnaných osob v průmyslu se v roce 2008 meziročně snížil o 0,1 procenta na 1600 osob. Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu vzrostla meziročně o 8,2 procenta na 22.780 Kč.
Prosinec 2008 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) klesla výroba o 16,5 procenta. Meziměsíčně byla sezónně očištěná průmyslová produkce v prosinci nižší o půl procenta a bez sezónního očištění klesla meziročně o 14,6 procenta.
Kromě poklesu produkce výroby dopravních prostředků a zařízení klesla v prosinci také výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení o 15,5 procenta a výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků o 25,1 procenta.
Tržby z průmyslové činnosti se meziročně snížily ve stálých cenách o 13,7 procenta, a v běžných cenách o 12,1 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byly tržby nižší o 14,1 procenta a po očištění od sezónních vlivů klesly o 16,1 procenta. K poklesu tržeb z průmyslové činnosti nejvíce přispěla opět výroba dopravních prostředků a zařízení, výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení a výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly pouze v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody.
Průměrný počet zaměstnaných osob v průmyslu se v prosinci 2008 meziročně snížil o 56.000 osob, což představuje pokles o 4,7 procenta. Průměrný počet zaměstnaných osob poklesl nejvíce v odvětvích výroba textilií, textilních a oděvních výrobků, ve výrobě usní a výrobků z usní a ve zpracovatelském průmyslu. Za celé čtvrté čtvrtletí se počet zaměstnanců snížil o zhruba 37.000 a počet agenturních pracovníků o 17.00, uvedl Vlášek.
Průměrná měsíční nominální mzda v prosinci 2008 vzrostla meziročně o 9,8 procenta na 24.394 Kč. Průměrná hodinová mzda se zvýšila o 8,2 procenta na 212,50 Kč. Produktivita práce v průmyslu přitom klesla o 8,1 procenta, zatímco hodinová produktivita byla nižší o 9,1 procenta. I přes vyšší počet pracovních dnů o dva dny klesl počet odpracovaných hodin o 3,3 procenta.
Podle údajů Eurostatu průmyslová produkce v listopadu 2008 meziročně poklesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů ve 27 zemích Evropské unie o 8,1 procenta. Z členských států, za které byla data dostupná, se nejvíce snížila v Estonsku o 17,4 procenta, ve Španělsku o 15,1 procenta a v Lotyšsku o 13,7 procenta. Na Slovensku poklesla průmyslová výroba o 7,2 procenta a v Německu o 6,6 procenta. Průmyslová produkce se zvýšila pouze v Irsku, a to o 2,6 procenta.