Češi by na summitu chtěli od unie slyšet jasné odmítnutí protekcionismu. O něm se v bloku v poslední době poměrně vášnivě debatuje v souvislosti s tím, jak se objevují různé podpůrné národní balíčky na pomoc ekonomikám či jednotlivým sektorům sužovaným dopady finanční krize.
Významně k tomu přispěly plány Francie na pomoc tamním automobilkám a prohlášení francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten minulý vybídl mimo jiné k přestěhování továren francouzských automobilek ze zahraničí zpět do Francie, proti čemuž se ohradili jak čeští, tak i někteří další evropští představitelé. Sarkozy později od tohoto nápadu upustil.
EK, která v bloku dohlíží na dodržování volné hospodářské soutěže, zase v úterý v reakci na plánovanou mnohamiliardovou finanční injekci do francouzského automobilového průmyslu uvedla, že plán vyvolává řadu otázek. Brusel proto Paříž požádal o objasnění podrobností plánu. Francie ale tvrdí, že balíček není v rozporu s unijním právem a nejde prý o protekcionářství.
Barroso také po setkání s Topolánkem oznámil, že české předsednictví svolá v květnu mimořádné zasedání členských zemí, které by se mělo věnovat hlavně dopadům hospodářské krize na zaměstnanost.