"Elektřina z větru v roce 2008, vyrobená bez jakýchkoliv emisí, by již pokryla spotřebu 170.000 lidí. Takový počet obyvatel má pro ilustraci město Plzeň," uvedl předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) Michal Janeček.
Podle ČSVE je v Česku potenciál výroby elektřiny z větru okolo šesti terawatthodin, což je spotřeba asi čtyř milionů lidí. Vítr spolu s ostatními obnovitelnými zdroji energie by v Česku měl být rozvíjen jako důležitá součást takzvaného energetického mixu, tedy souboru využívaných zdrojů energie. Alespoň to bylo jedno z doporučení závěrečné zprávy takzvané Pačesovy komise, která měla posoudit vývoj tuzemské energetiky do roku 2030 a 2050.
Větrná energie patří mezi obnovitelné zdroje. Celkový podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie se loni v Česku pohyboval kolem čtyř procent. Do roku 2010 se má tento podíl zvýšit na osm procent a pro rok 2020 stanovila Evropská komise cíl ve výši 13 procent.
Podíl elektřiny vyrobené z větru v Česku se v posledním období rychle zvyšuje, zatím je to stále méně než jedno procento. Raketovým tempem roste i kapacita instalovaných větrníků, mnohde ale budí odpor místních.