Zájem o vznik firemních školek je, ale legislativa jim nepřeje

11.02.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. února (ČTK) - Zájem o zřizování firemních školek, které navrhuje jako jednu z alternativ péče o předškolní děti ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, je mezi podniky velký. Kvůli legislativě ale od svého záměru nakonec upustí. "Zájem je obrovský, ptají se dvě až tři firmy týdně. Od záměru zřídit školku však upustí, jakmile zjistí, že by ji musely dotovat ze zisku," řekla dnes ČTK Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky.

Zájem prý mají i střední a menší firmy, třeba i české. Zatím mohou buď čekat, až bude výhodnější legislativa, nebo žádat o dotace z EU, uvedla Francová. Podle Niny Bosničové z organizace Gender Studies je nyní kvůli finanční krizi situace ještě komplikovanější, než byla v minulosti.

Česko jako předsednická země EU nyní čelí kritice zejména europoslanců a ženských organizací kvůli své snaze otevřít diskusi o cílech unie ohledně počtu dětí ve školkách a jeslích. EU si v roce 2002 ohledně poskytování péče o dítě stanovila, že do roku 2010 by měly členské státy mít k dispozici nějaký typ zařízení pro 33 procent dětí do tří let a pro 90 procent dětí mezi třemi lety až po věk nástupu do základní školy.

Ministr práce Nečas (ODS) věří, že se v ČR podaří rozšířit nabídku služeb péče o děti díky vládnímu prorodinnému balíčku. Ten stanoví mimo jiné podmínky pro vznik firemních školek. Daňově uznatelným nákladem mají být nejen výdaje na provoz vlastních zdravotnických zařízení (jeslí, miniškolek), ale stát by měl v budoucnu přispívat zaměstnavateli i na zajištění péče o dítě zaměstnance poskytované jiným zařízením. Firemní školky se mají stát alternativou k přeplněným klasickým školkám a jeslím.

"Traduje se, že hygienické podmínky jsou extrémně náročné, ale my jsme zvládli zřídit vlastní školku od rozhodnutí po otevření za tři měsíce. Včetně všech povolení, vybavení nábytkem a podobně," řekla Francová.

Jako velice tristní označila situaci, kdy podle zákona údajně není žádná norma na kvalifikaci pracovníků v soukromé školce. Péče v zařízení pro děti mladší tří let však je vázaná živnost, kde musí být garance zdravotní sestry, vysvětlila.

Některé firmy místo školky uvažují o zřízení mateřského centra, pro které jsou podle Markéty Hlavicové z občanského sdružení Firemní školky méně přísné hygienické podmínky. Takové centrum s omezeným provozem podle informací ČTK plánuje letos zřídit například jeden mobilní operátor.

Ani opozici zřejmě nevadí, aby firemní školky vznikaly. Poslankyně Anna Čurdová (ČSSD) si myslí, že si podniky zaslouží podporu v tom, aby mohly školky zakládat. Ovšem aniž by se tam snižovaly nároky na hygienu dětí, případně na personál, který by se o děti staral, řekla Čurdová. Podporuje i výstavbu nebo zajištění míst v mateřských školách mimo firmu ve spojení s obcemi.

Takzvaný prorodinný balíček schválený na podzim vládou zavádí také otcovskou týdenní dovolenou placenou z nemocenského pojištění a takzvanou vzájemnou rodičovskou výpomoc při hlídání dětí, při které by mohl rodič na rodičovské dovolené hlídat za úplatu až tři další děti. Podpořit by měl rovněž částečné pracovní úvazky.

Pokud všechny změny úspěšně projdou legislativním procesem, mohly by začít platit nejdříve od příštího roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK