Na otázku, zda souhlasí s tím, že banky dělají vše proto, aby peníze byly pro firmy a podnikatele co nejrychleji a nejsnadněji dostupné, odpovědělo kladně pouze 12,3 procenta respondentů, zatímco opačně téměř 70 procent. Téměř stejné množství firem (68,6 procenta) uvedlo, že jim v posledních třech měsících banky změnily podmínky u úvěrů. Na 35 procent oslovených míní, že změna těchto podmínek se týkala zvýšení úrokových sazeb u provozních úvěrů. Jako nejčastější zdražení provozních úvěrů firmy uvedly půl až celé jedno procento.
"Postup bank je nepochopitelný a jde přesně opačně proti okamžitým potřebám tuzemských podniků. Proto není divu, že s jejich činností je spokojena jen každá osmá firma," uvedl prezident komory Petr Kužel. Zatímco centrální banka snižuje úroky, aby zlevnila cenu peněz a posílila jejich oběh v ekonomice, komerční banky podle něj naopak úvěry svým klientům zdražují a kladou si stále nové a nové požadavky a podmínky. Pokud banky budou v této politice pokračovat, brzy se firmy dostanou ještě do složitější situace, dodal.
Hospodářská komora proto znovu apeluje na tuzemské banky, aby přistupovaly k poskytování finančních úvěrů méně restriktivně a více komunikovaly s jednotlivými podnikateli. Zároveň by prý banky měly více zohledňovat situaci českého průmyslu a politiku centrální banky při stanovování úrokové míry zejména u provozních a investičních úvěrů, kde v poslední době došlo jak k horší dostupnosti peněz, tak k jejich zdražení. Podniky jsou s těmito posledními kroky bank nespokojeny a vytváří jim další náklady a problémy v jejich obtížné situaci, uzavřel Kužel
Zatímco třetině podniků zdražily banky podle průzkumu provozní úvěry a další 30 procentům kontokorentní úvěry, sáhly peněžní ústavy firmám i na jejich termínované vklady. Z průzkumu Hospodářské komory vyplývá, že s touto praxí se setkala celá čtvrtina firem a podnikatelů. Nejčastěji snížily firmám banky úročení jejich termínovaných vkladů do jednoho procenta.