Bezolovnatý benzin Special 91 s přísadou minulý týden podražil o tři haléře, u čerpacích stanic se v průměru prodával jeden litr za 23,78 korun. Cena zkapalněného plynu LPG klesla o sedm haléřů na 13,31 koruny za litr.
Podle pondělních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot také pravidelně sleduje, zdražil nejprodávanější benzin Natural 95 za poslední týden o deset haléřů na průměrných 24,02 koruny za litr. Nafta podražila o jeden haléř na 24,86 koruny za litr. Od začátku roku benzin podražil o 1,35 koruny za litr, cena nafty se zvýšila téměř o 50 haléřů.
Příčinou malých pohybů cen v uplynulém týdnu je podle analytiků stabilizace cen ropy na světových trzích. Čerpací stanice podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka nijak výrazně nepřenesly růst cen benzinu v Rotterdamu do konečných cen, domnívá se analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
Podle analytika společnosti Broker Consulting Jana Šimka mohou další vývoj cen pohonných hmot ovlivňovat dva faktory, které působí proti sobě. Na jedné straně je to pokles celosvětové poptávky, který tlačí na pokles ceny ropy, a tím i pohonných hmot. Naproti tomu česká koruna oslabuje vůči americkému dolaru i euru, což vytváří tlak na růst cen benzinu a nafty.
Světové ceny ropy počátkem minulého týdne mírně oživily a americká ropa se po prvním poklesu pod 40 dolarů za tři týdny stabilizovala nad touto úrovní. K růstu cen přispělo zejména omezení produkce ropného kartelu OPEC.
Ke konci týdne se však ceny dostaly opět pod 40 dolarů. Jedním z hlavních důvodů k poklesu cen ropy byla zpráva, že americká ekonomika v lednu podle předběžných údajů ztratila asi 598.000 pracovních příležitostí, což je největší úbytek za 34 let.