"Lidé se vrátí do agentur a ta druhá polovina, která je naše, odchází za nějaký určitý bonus do důchodu. Část agenturních zaměstnanců si necháváme, momentálně nemáme za ně náhradu," dodal Cienciala.
V třineckém podniku nyní stojí výroba na jedné z válcoven, která ročně vyválcuje 60.000 až 70.000 tun výrobků. Naopak dobře si podle šéfa železáren vede produkce kolejnic, tyčové oceli a výroba drátů.
Podle odborového předáka Františka Ligockého není situace kritická. "Máme dohodu pro případ, že by se výroba musela více omezit a lidé by pak zůstali doma na 60 procentech mzdy. To ale zatím při stávající produkci není nutné," řekl Ligocki ČTK.
Další vývoj v Třineckých železárnách závisí podle Ciencialy na tom, jak se bude vyvíjet trh a jak se bude dařit získávat zakázky. "Prozatím se nám daří a jedeme na 80 procent, jak se situace bude zhoršovat, podle toho se budeme přizpůsobovat," uvedl.
Třinecké železárny vyrábí například válcovaný drát, kolejnice, profily, betonářskou ocel a hutní polotovary, které exportuje do více než 50 zemí. Firma dosáhla v roce 2007 hrubého zisku kolem 4,5 miliardy korun a tržeb 31,7 miliardy. Loňský zisk má být kvůli hospodářské a finanční krizi zhruba o 2,5 miliardy nižší, objem tržeb bude pravděpodobně meziročně vyšší.
V horší situaci než Třinecké železárny jsou hutní firmy ArcelorMittal Ostrava (AMO) a Evraz Vítkovice Steel. Největší domácí výrobce oceli AMO vyrábí na 35 až 50 procent normální kapacity a chce do poloviny března propustit 650 lidí. Další stovky jeho zaměstnanců zůstávají doma s náhradou části mzdy. Firma Evraz Vítkovice Steel, která je třetím největším domácím ocelářským podnikem, propustila na konci prosince na 160 lidí a nyní zavřela na dva týdny své dva provozy. S náhradou mzdy nechává doma asi třetinu zaměstnanců.