Týden sice zahájily akcie v tuzemsku prudkým růstem, ale v následujících dnech pouze oslabovaly a postupně klesly na nejnižší hodnotu od loňského říjnového víceletého minima. Pražská burza následovala vývoj v zahraničí, kde investoři prodávali zejména finanční akcie.
Akcie Erste Bank spadly o 7,5 procenta na 278,5 koruny. Erste Bank v úterý po skončení obchodování na burzách překvapila oznámením poklesu čistého zisku po menšinových podílech o zhruba čtvrtinu na asi 860 milionů eur, tedy 24,6 miliardy korun, kvůli tvorbě odpisů a zvýšení rezerv a opravných položek. Erste oznámí oficiální výsledky 27. února.
Analytici společnosti Sal. Oppenheim ihned snížili cílovou cenu akcií Erste Bank na 9,6 euro, asi 274 korun, z předchozích 19 eur, a doporučili akcie této rakouské bankovní skupiny "redukovat". Analytik BH Securities Petr Hlinomaz odhadl možnou dividendu Erste Bank na 0,55 eura, asi 15,7 koruny, po loňské hodnotě 0,75 eura.
Cena akcií Komerční banky, která zveřejní loňské hospodaření nejbližší středu, se snížila o téměř šest procent na 2119 korun. Podle odhadů by její čistý zisk měl meziročně stoupnout o asi 15 procent a překročit 13 miliard korun.
Akcie operátora Telefónica O2 oslabily o tři procenta na 405,8 koruny. Banka Raiffeisen mírně snížila cílovou cenu akcií Telefónica O2 na 517 Kč, doporučení zůstalo "koupit". Společnost Cyrrus snížila cílovou cenu akcií Telefónica O2 na 530 Kč z 635 korun. Doporučení "koupit" zůstalo beze změny.
Akcie Unipetrolu naopak zpevnily o 8,6 procenta na 129,5 koruny. Výnos by mohl být ještě vyšší, jenže v závěru týdne akcie odepsaly tři procenta poté, co šéf Unipetrolu François Vleugels na jednání dozorčí rady rezignoval.
Akcie ECM se zhodnotily o 8,2 procenta na 228,9 koruny. Česká finanční skupina PPF údajně chce koupit společnost ECM Group, která je hlavním akcionářem ECM.
Akcie energetické společnosti ČEZ, největší emise na trhu, vyrostly o tři procenta na 690,5 koruny. Podíl státu v ČEZ stoupl zhruba o sedm procent na téměř 70 procent. Stalo se tak po snížení základního kapitálu o 5,4 miliardy korun na skoro 54 miliard korun. Příslušný soud totiž ve čtvrtek zapsal do obchodního rejstříku snížení základního kapitálu formou zrušení 54 milionu kusů akcií ČEZ. ČEZ přitom uvažuje o dalším odkupu akcií v tomto roce. Tomu nahrává i příznivá cena akcií společnosti na burze.
V příštím týdnu skončí nabídka převzetí akcionáře výrobce léčiv Zentiva, firmy Sanofi-Aventis, za 1150 korun na akcii. Analytici očekávají, že Sanofi-Aventis v součtu získá nad 80 procent akcií Zentivy. "Očekáváme vysokou úspěšnost nabídky a následné kroky, které povedou k ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií Zentivy. Doporučujeme nabídku využít," shrnul analytik firmy Atlantik FT Milan Vaníček. Akcie Zentivy přidaly 1,2 procenta na 1141 korun.