Senát stimulační plán přijal nezbytnými 60 hlasy, 38 hlasů bylo proti. V pátek ho už schválila i Sněmovna reprezentantů. Aby plán dostal charakter zákona, musí ho nyní podepsat prezident Barack Obama. Všeobecně se předpokládá, že se tak stane v nejbližších dnech.
Stimulační plán, který má podle představ prezidenta a jeho administrativy zásadním způsobem pomoci ekonomice vymanit se z hluboké recese, kombinuje daňové úlevy pro jednotlivce i podniky s obrovskými vládními výdaji na infrastrukturu nebo zdravotnictví. Měl by také napomoci vytvořit až čtyři miliony nových pracovních příležitostí.
Obama plán vehementně prosazoval, dokonce prohlásil, že bez něj by americké ekonomice hrozila katastrofa. Republikáni ovšem považují většinu obrovských vládních výdajů za mrhání penězi daňových poplatníků. Nevěří, že stimulační plán bude fungovat, protože prý přináší jen nízké daňové úlevy a mnoho politicky motivovaných projektů a programů.
Volba Senátu se protáhla na dlouhé hodiny, protože se čekalo na návrat demokratického senátora Sherroda Browna do Washingtonu z Ohia, kde byl na pohřbu své matky. Jeho hlas byl přesně 60., který byl potřebný, aby návrh prošel. Bílý dům pro senátora poslal vládní letoun.