Podle návrhu komuniké G7 je nyní nejdůležitější stabilizace ekonomiky a finančních trhů, což vyžaduje spolupráci a využití všech politických možností. Návrh nicméně podle agentury Reuters nepoukazuje na nadměrnou sílu japonské měny, jak někteří investoři očekávali.
"Stabilizace světové ekonomiky zůstává nejvyšší prioritou hospodářské politiky," píše se podle agentury DPA v návrhu. "G7 se dále zavazuje, že bude bránit protekcionistickým opatřením," uvádí návrh. Skupinu G7 tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie a Francie.
Německý ministr financí Peer Steinbrück a jeho britský protějšek Alistair Darling již v pátek varovali před protekcionismem, který by podle nich mohl podobně jako ve 30. letech minulého století prohloubit ekonomickou krizi.
Obavy z protekcionismu vzbuzuje například stimulační plán na podporu ekonomiky Spojených států v hodnotě 787 miliard dolarů (17,5 bilionu korun), který v noci na dnešek schválil americký Kongres. Plán totiž zahrnuje stavební projekty v hodnotě desítek miliard dolarů, u kterých je vyžadováno používání americké oceli a dalších amerických produktů.
Protekcionistické tendence jsou nyní na vzestupu rovněž v některých evropských zemích. "V řadě členských států (Evropské unie) je na vzestupu ochranářská rétorika," řekla tento týden eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Obavy z protekcionismu vzbudil například francouzský plán na pomoc domácím automobilkám.
Rozsah současné hospodářské krize v pátek zdůraznily předběžné údaje statistického úřadů Eurostat, podle kterých ekonomiky Evropské unie i eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku klesly shodně o 1,5 procenta proti předchozím třem měsícům.