"Na březnové schůzi celý balík těch opatření najednou předložíme parlamentu a myslím si, že to bude dost zásadní jednání a já s tím tak trochu spojuji osud i své vlády... O tom, jestli se nám to podaří, nebo nepodaří prosadit, tak to velmi souvisí s tím, jestli ta vláda bude dále schopna vykonávat svoji funkci, nebo nikoliv," uvedl Topolánek. Podotkl, že protikrizová opatření jsou natolik zásadní, že bude hledat shodu i s opozicí.
Podle dnešního vyjádření člena NERV a analytika ČSOB Tomáše Sedláčka shoda panuje například u snížení sociálního pojištění, ekologických výdajů, například zateplení domů, investic do vědy a výzkumu a podpory exportu spočívající v posílení státních bank a záruk za exportní zakázky.
Ministerstvo financí v tomto týdnu spočítalo dopady jednotlivých opatření na státní rozpočet a vypracovalo protikrizový plán, který vychází také z původních návrhů NERV. Podle Sedláčka může NERV plán pouze oponovat a vyjádřit k němu svůj názor, protože je jen poradním orgánem vlády.
Cílem návrhů je oživení domácí ekonomiky, u které vláda v letošním roce počítá s až dvouprocentním poklesem. Podle dřívějšího vyjádření premiéra má stát na zmírnění dopadů finanční krize vynaložit zhruba 75 miliard korun. Tyto peníze představují podle Topolánka celkovou částku, o niž státní rozpočet kvůli boji s finanční krizí přijde. A to včetně již provedených opatření jako je například snížení sociálního pojištění od počátku letošního roku.