Vůči vládě a jejím dosavadním opatřením jsou kritičtí zejména starší občané, kteří se daleko více bojí negativních dopadů krize. Možná právě staří lidé by ocenili srozumitelné a jasné vysvětlení současné situace, uvedl Hartl. Zajímaví ale podle něj je, že i mladší lidé, často s vyšším vzděláním, mají na řešení dopadů krize skeptický náhled.
Agentura STEM provedla pro ČT také výzkum o spokojenosti občanů s činností Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podle 34 procent dotázaných vytvoření takových skupin nemá smysl. Téměř dvě pětiny respondentů si myslí, že NERV je vyváženou skupinou předních odborníků a 28 procent respondentů uvedlo, že radě chybí více odborníků z řad opozice.
Podle sociálních demokratů vznikla rada pozdě a nelíbí se jim ani složení expertního týmu Mirka Topolánka. Jde prý spíše o marketingový tah než vážně míněnou snahu o řešení dopadů krize.
Oba průzkumy byly provedeny počátkem týdne na reprezentativním vzorku 650 lidí.
Jak vyplývá například z výsledků průzkumu Eurobarometr z podzimu 2008, většina Čechů ekonomickou situaci své země jako špatnou. Smýšlí takto 60 procent obyvatel, což je o čtyři procenta více než v předchozím roce. Opačný názor zastává 39 procent lidí. V Česku se ale v porovnání s ostatními členskými státy Evropské unie hodnocení ekonomiky i přes globální ekonomickou krizi příliš nezměnilo.