Dopady krize na zaměstnance budou drastické, doplnil předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Nárůst nezaměstnanosti se podle něj plně projeví za zhruba čtyři měsíce, až vyprší tříměsíční výpovědní lhůty.
Protikrizový plán v neděli projednala Národní ekonomická rada vlády (NERV) a dnes jej schválila vláda. V plánu zůstala většina již známých návrhů, například snížení sociálního pojištění nebo zrychlení odpisů. Řada vládních protikrizových návrhů by měla platit zpětně od začátku letošního roku.
Právě snížení sociálního pojištění firmám jsou podle Štěcha peníze vyhozené oknem. Podnikům prý sníží odvody tak nepatrně, že ty si zaměstnance kvůli tomu nenechají či nenaberou další, maximálně jim "na pár hodin zlepší tok peněz".
Z návrhů, na kterých se shodli odboráři se zaměstnavateli minulý týden, je podle Štěcha v protikrizovém plánu prakticky jen zrychlení odpisů a podílení se státu na přerušení výroby podniků formou čerpání peněz z fondů EU na rekvalifikační kurzy zaměstnanců.
Odbory dále vyzývají například k aktivizaci takzvaného globalizačního fondu EU, okamžitému přijetí zákona proti lichvě, zahrnutí ohledu na zaměstnance do zákonu o insolvenci, podpoře plánu obnovy evropského hospodářství, v němž největší prioritou je ochrana občanů, nebo k nabídce státních dluhopisů s nižší nominální hodnotou pro občany.
"Při prvním prostudování se zaměstnavatelé shodli s mnohými opatřeními (NERV), řadu z nich sami navrhovali. Většina návrhů souhlasí s našimi požadavky," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn, který je současně členem NERV.
Zaměstnavatelé hodnotí návrh na snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění a na podporu státní politiky zaměstnanosti pozitivně. Jako prospěšnou vidí novelu insolvenčního zákona a zejména také možnost urychlení odpisů a rychlejší vratky DPH. Důležité je prý i zvýšení investic do dopravní struktury. "V této souvislosti by bylo potřeba urychleně přijmout tzv. zákon o liniových stavbách," poznamenal viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Zaměstnavatelé ve shodě s odboráři apelovali na vládu, aby řešila problémy vysokých cen elektřiny. Poukázali i na urgentní potřebu zjednodušit využívání strukturálních fondů. Upozornili na akutnost problému úvěrování podniků a na nutnost jejího řešení. Zmínili také evropský aspekt, a to například v souvislosti se zaváděním šrotovného v některých evropských zemích.
Protikrizový plán zřejmě nebude obsahovat návrh na zavedení takzvaného švarcsystému nebo šrotovné. Podle dnešního vyjádření ministra životního prostředí Martina Bursíka před jednáním vlády je nepravděpodobné, že by bylo schváleno i vrácení daní živnostníkům. Balíček nepočítá ani s nižší DPH na restaurační služby.