... proto sužovaly obavy z možných ztrát a potřeby dalších státních záchranných opatření.
Index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> v 15:00 oslaboval o 0,5 procenta na 792,7 bodu. Za minulý týden klesl o 3,6 procenta.
Finanční trhy ve Spojených státech nicméně zůstaly v pondělí uzavřeny na Prezidentský den, a evropské trhy tak částečně postrádaly jasný směr.
Údaje o hrubém domácím produktu (HDP) Japonska přišly v pondělí ráno jako další znamení hluboké globální hospodářské krize.
Japonská ekonomika se v posledním loňském čtvrtletí propadla o 3,3 procenta, a zapsala si tak tři kvartály poklesu v řadě a nejhorší výsledek od ropné krize z roku 1974. Ochabnutí poptávky po automobilech a elektronice vedlo v druhé největší ekonomice světa k bezpříkladnému zhroucení vývozu [ID:nMUL358922].
Z bankovních titulů se obecnému trendu vzepřely akcie Lloyds <LLOY.L>, které přidávaly 3 procenta. Předtím během seance však klesaly až o 17 procent.
V pátek se akcie této britské banky propadly o více než 30 procent na základě varování před slabými výsledky, které oživilo obavy, že by mohla potřebovat další státní finanční pomoc nebo být znárodněna kvůli prohlubujícím se problémům v divizi HBOS, kterou Lloyds koupila minulý měsíc.
Z dalších bank oslabovala o 0,8 procenta BNP Paribas <BNPP.PA>, která ve čtvrtek zveřejní výsledky za loňský rok. Commerzbank <CBKG.DE>, která oznámí čísla za 4.kvartál ve středu, ztrácela 4,4 procenta.
"Nacházíme se v období velkých... šoků, takže těžko říci, co ty výsledky odhalí," řekl Jonathan Lawlor, analytik z londýnské společnosti Fox-Pitt, Kelton.
Akcie Banco Santander <SAN.MC>, Credit Suisse <CSGN.VX> a Deutsche Bank <DBKGn.DE> klesaly v rozmezí 1,9 až 3,6 procenta.
Z optimističtějších zpráv oznámil oděvní řetězec Hennes & Mauritz <HMb.ST> nečekaně mírný meziroční pokles srovnatelných tržeb za leden o 1 procento. Akcie H&M si polepšily o 2,7 procenta.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]