Francie, která má druhou největší ekonomiku v eurozóně, měla loni deficit 3,2 procenta HDP. Komise přitom očekává, že Francie bude mít schodek nad třemi procenty i v tomto a příštím roce.
"Komise se proto přijetím zprávy rozhodla zahájit s Francií řízení kvůli příliš vysokému deficitu," píše se v návrhu, který by měl být schválen ve středu.
Zahájení disciplinárního řízení s uvedenými třemi zeměmi je prvním takovým krokem, který bude přijat od prohloubení úvěrové krize loni v září. Po něm následoval prudký útlum ekonomické aktivity, který Evropu zatlačil do nejhorší recese od druhé světové války.
Podle komise, která plní roli exekutivního orgánu, je příliš vysoký deficit v případě Francie částečně výsledkem prudkého oslabení ekonomické aktivity a fiskálních opatření, která mají dopady krize mírnit. Paříž chce ekonomiku podpořit částkou až 26 miliard eur, což se rovná asi 1,3 procenta HDP Francie.
"Příliš vysoký deficit ale také odráží nedostatečnou snahu o fiskální konsolidaci, když byly hospodářské podmínky příznivější, takže zde chybí dostatečná bezpečnostní marže," píše se v návrhu.
Komise předpokládá, že pokud Paříž nezmění fiskální politiku, pak rozpočtový deficit Francie letos vzroste na 5,4 procenta HDP a příští rok se bude pohybovat kolem pěti procent. "Rozdíl nad povolený limit nelze považovat za výjimečný," uvádí návrh komise. Doporučení, kdy má být deficit zpět v povolených mezích, komise zatím nemá. To bude až součástí druhého kroku. Nejprve musí ministři financí EU říci, že rozpočtový deficit Francie je příliš vysoký.
Komise bude ve středu hodnotit rovněž plnění pravidel v Británii, Estonsku, Bulharsku, České republice, Polsku, na Maltě, v Dánsku, Švédsku, Finsku, Německu, Nizozemsku, Lotyšsku a v Irsku. Německo v letošním roce patrně limit ještě splní, ale na příští rok už komise očekává deficit kolem 4,2 procenta HDP.