Předložení plánů bylo součástí podmínek poskytnuté vládní úvěrové pomoci. Plány by měly prokázat životaschopnost automobilek a zajistit splacení úvěrů. "Prezidentův tým tyto zprávy v příštích dnech pozorně prozkoumá," uvedl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.
GM již od vlády obdržela 13,4 miliardy dolarů a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Chrysler dosud získal čtyři miliardy dolarů a chce dalších pět miliard. GM zaměstnává po celém světě zhruba 244.500 lidí a Chrysler 54.000 lidí.
Obě firmy rovněž ohlásily předběžné dohody s klíčovým odborovým svazem United Auto Workers o změnách v pracovní smlouvě, které by měly vést ke snížení nákladů na práci. Podrobnosti těchto dohod však nebyly zveřejněny. "Změny pomohou těmto firmám čelit mimořádně obtížným ekonomickým podmínkám, ve kterých působí," řekl prezident svazu Ron Gettelfinger.
Společnost GM, která je největším výrobcem automobilů ve Spojených státech, předpokládá, že by se během dvou let mohla vrátit k zisku a do roku 2017 plně splatit své půjčky. "Máme před sebou mnoho práce, ale věřím, že výsledkem bude zisková General Motors," řekl generální ředitel Rick Waggoner.
Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry a výdajů. Prodej osobních aut v USA se v lednu propadl o 37 procent na 656.976 vozů.